7 rokov nikto nedokázal to, čo Piešťanské Čajky. Historicky dominuje Ružomberok

Basketbalistky Piešťanských Čajok obhájili v sobotu, 22. apríla, titul v Niké Extralige žien. Vo finále zdolali zverenkyne Petra Jankoviča Sláviu Banská Bystrica presvedčivo 3:0 na zápasy. 

Presvedčivé nebolo z ich strany len finále, ale aj celá sezóna. V nej dokázali vyhrať všetkých 28 zápasov. Naposledy sa niečo takéto v kompletne dohranej sezóne podarilo v ešte Good Angels Košice v sezóne 2015/16. My sme sa pozreli na to, kto ešte niečo podobné v histórii Slovenska, dokázal. 

Hneď po osamostatnení Slovenska v roku 1993 dominoval ženskému basketbalu Ružomberok. Vlastne, tento klub dominoval ženskému basketbalu ešte dlho. Prvýkrát sa podarilo Ružomberku vyhrať sezónu bez jedinej prehry v rokoch 1995/96, keď niesli meno SIPOX Ružomberok. V základnej časti zvládli 22 zápasov a v play-off prešli do finále, kde si zahrali s Cassovia Košice a zvládli aj poslednú fázu sezóny. 

7 rokov bez prehry

Už o rok na to sa to Ružomberku podarilo zopakovať. No už pod iným menom - MŠK SCP Ružomberok. V základnej časti odohrali 34 zápasov a vo všetkých dokázali vyhrať. Následne odohrali Final Four a vo finále narazili na Myjavu, s ktorou si poradili 77:55. Výnimkou ich vtedajšej výbornej formy nebola ani sezóna 1997/98. Tu Ružomberok dominoval opäť a bola to tretia sezóna bez jedinej prehry v slovenskej najvyššej súťaži. V základnej časti vyhrali 22 duelov a v play-off takisto nezávahali ani raz. Vo finále zdolali Slovan Bratislava a tešili sa znovu z titulu - boli jediným tímom, kto dokázal slovenskú ligu ovládnuť. 

Aj ďalšia sezóna patrila Ružomberku a opäť v nej neprehrali ani jeden zápas. V základnej časti vyhrali 14 duelov, v nadstavbe ďalších 14 a vo finále proti DML Košice dokázali vyhrať 3:0 na zápasy. Sezóna, v ktorej sa menilo tisícročie - 1999/2000 - nebola žiadnou výnimkou vtedajšej doby a Ružomberčanky kraľovali nad všetkými súperkami v najvyššej slovenskej súťaži. Znova sa im podarilo ovládnuť celú súťaž a bez jedinej prehry dokráčali vtedy za 8. titulom. 


SCP Ružomberok ako víťaz v sezóne 1998/99

Aj v novom tisícročí ostal v najvyššej lige ten istý Ružomberok - neporaziteľný. Dokázali to aj v sezóne 2000/01, keď v základnej časti vyhrali všetkých 24 duelov a v play-off kráčali bez jedinej prehry až ku titulu. Vo finále sa im postavili hráčky Slovana Bratislava. Ružomberok to dokázal ešte raz - poslednýkrát vo svojej doterajšej histórii. V sezóne 2001/02 opäť nenašli premožiteľky - v základnej časti prešli bez problémov v 28 zápasoch a vo finále si poradili s Istrobanka Bratislava tiež bez problémov. 

O prvú prehru Ružomberka po 7 rokoch v najvyššej súťaži sa postarali hráčky Delta V. O. D. S Košice, keď ich porazili na konci základnej časti v sezóne 2002/03 65:58. V tú istú sezónu sa Košičanky postarali ešte o dve prehry Ružomberku - vo finálovej sérii. No Ružomberok vyhral 3:2 na zápasy a Slovensko stále nepoznalo meno iného ženského basketbalového majstra ako Ružomberok. Až do ďalšej sezóny, kedy sa na trón dostali Košičanky. 

Blízko k výhre vo všetkých zápasoch v sezóne boli Košičanky v rokoch 2006 a 2007, keď prehrali len jeden zápas - vo finále proti Ružomberku. To, o čo sa pokúšali, sa im podarilo v sezóne 2007/08 pod menom KOSIT 2013 Košice. V základnej a nadstavboej časti dokázali zvíťaziť vo všetkých zápasoch (28) a v play-off rovnako neprehrali ani jeden zápas, aj keď vo finále narazili na Ružomberok. 

Dominancia Košíc

Odkedy vyhrali prvýkrát Košice titul v slovenskej lige, nepustili nikoho na pomyslený Olymp a niekoľko rokov dominovali ženskému slovenskému basketbalu. V sezóne 2011/12 sa premenovali na ich azda najslávnejší názov Good Angels Košice a hneď po tejto zmene sa im podarilo zvíťaziť v lige bez jedinej prehry. V základnej časti zvíťazili vo všetkých dueloch, ktorých bolo 24 a v play-off prešli postupne cez Poprad, Dannax Košice až Ružomberok, ktorý zdolali vo finále 3:0 na zápasy. 


Good Angels Košice v sezóne 2011/12

Rovnaký počin zopakovali anjeli aj v sezóne 2014/15, keď si vo finále poradili s Piešťanskými Čajkami 3:0 na zápasy a v základnej časti vyhrali všetky duely. Úplne rovnako pre Good Angels skončila aj sezóna 2015/16, keď si v základnej časti poradili so všetkými súperkami a vo finále si zmerali sily s Čajkami, ktoré zdolali 3:0 na zápasy. 

7 rokov čakania

Až do roku 2023 od roku 2016 sa nestalo, že by klub zvíťazil vo všetkých dueloch sezóny. Až kým neprišli Piešťanské Čajky, ktoré to dokázali. Mimochodom, Čajky sú historicky len tretím mestom po Košiciach a Ružomberku, ktoré dokázali získať a obhájiť titul v najvyššej slovenskej súťaži. A do histórie sa zapísali aj počinom z tejto sezóny. Vo finále si poradili so Sláviou Banská Bystrica, ktorá získala historicky prvé striebro v súťaži. 

Čajky v základnej časti vyhrali všetky duely. Bolo ich 14. Ďalších 12 výhier si pripísali v nadstavbovej časti a do play-off išli ako suverénny víťaz z prvého miesta. Vo štvrťfinále sa stretli s UMB Banská Bystrica, s ktorým si poradili bez hocijakých problémov 2:0 na zápasy. V semifinále narazili na Young Angels Košice. S nimi takisto neprehrali ani jeden duel a do finále proti Slávii Banská Bystrica šli ako 100-percentné. A rovnako to ostalo aj po sezóne, keď vo finále svoje súperky zdolali 3:0 na zápasy.