Anton Gavel: Naglič robí v reprezentácii dobrú prácu a vyrastá zaujímavá generácia. Má niekto potenciál pre NBA?

Bývalý slovenský reprezentant Anton Gavel odštartoval pred časom úspešnú trénerskú kariéru. V nemeckej Bundeslige doviedol v roku 2023 senzačne k titulu Ulm. Momentálne je koučom tímu Bamberg Basket, kde prežil zlaté hráčske časy. V rozhovore pre SBA sa nevyhol ani otázkam o slovenskej reprezentácii.

V lete ste sa stali trénerom Bambergu. Aké máte s klubom ambície?

"Vyššie ako v minulej sezóne, keď tím skončil na jedenástom mieste. Chceme ísť čo najďalej aj v európskej súťaži. Tradícia a očakávania sú veľké. Bohužiaľ sa nedá povedať, že Bamberg bude na pozíciách, ktoré mu patrili v uplynulých desaťročiach, keď zbieral tituly. Posnažíme sa niečo vylepšiť a spraviť, no budeme potrebovať aj dobré výsledky."

Čo pre vás znamená trénerské pôsobenie v klube, v ktorom ste boli úspešným hráčom?

"V pozícii trénera je to úplné iné. Sú tam rôzne kritéria, ktorý musí mať človek za sebou. Trénerská pozícia prináša veľa práce so všetkými mojimi asistentmi. Ale stále je v tíme aj zábava. Je tam však zodpovednosť, ktorú nesieme. Ambície sú veľké, ale treba sa na to pozerať realisticky."

Klub sa predstaví aj v ENBL (Európska severská basketbalová liga). V novembri pricestujete na palubovku Interu Bratislava.

"Pre nás bolo dôležité hrať európsku súťaž, čo znamená viac zápasov. Teší ma, že sú v súťaži dva slovenské tímy. Dúfal som, že dostaneme Spišskú Novú Ves. Ideme do Bratislavy a návrat na Slovensko bude pre mňa výnimočný. Už si ani nepamätám, kedy som na Slovensku naposledy hral – bude to za čias môjho pôsobenia v reprezentácii. Teším sa aj na to, že prvýkrát uvidím vynovené Pasienky. To, že sa vrátim, bude pre mňa veľká vec."

Od majstrovskej trofeje s Ulmom ste ako tréner oveľa viacej sledovaný a pod väčším tlakom. Ako s tým bojujete?

"Zisk titulu znamenal veľké prekvapenie, o to krajšie to bolo. Je potrebné povedať, že titul zo siedmeho miesta a vyradenie troch najlepších tímov sa nestáva každý deň. Máme v lige kluby ako Bayern Mníchov a Alba Berlín, čo sú euroligové tímy, pre ktoré je povinnosťou zbierať tituly. Nejaký tlak a zvýšené očakávania vnímam."

V Nemecku ste kedysi pracovali v Orange Academy. V čom sa potrebujeme na Slovensku posunúť v rozvoji mládeže?

"Mimo Slovenska pôsobím dosť dlho a presne neviem, ako sa robí s mládežou u nás. Niečo kritizovať alebo posúvať Nemecko na vyššie méty by bolo z mojej strany nevhodné. Zo skúseností viem, že nemecké kluby sa snažia získať aj hráčov zo zahraničia. V akadémii sme mali vtedy typy, ktoré boli draftované a sťahovali sme ich v relatívne mladom veku, ako napríklad Jeremy Sochan. V Nemecku sa to robí tak, že každý prvoligista je povinný mať tím U19 a veľa klubov pracuje s farmárskymi tímami, ktoré hrajú druhú alebo tretiu ligu. Dávajú v nich šancu mladým. Tieto ligy sú však chránené tým, že je v nich určitý počet hráčov, ktorí musia byť na palubovke. Takto si chránia svoju mládež."

V minulosti ste reprezentovali Slovensko. Čo hovoríte na súčasnú generáciu pod vedením Aramisa Nagliča?

"Pred tým, čo robí s tímom Aramis Naglič klobúk dole. To, že sme v hlavnej časti kvalifikácie je niečo neskutočné. Čeliť tímom je Španielsko, Lotyšsko a Belgicko je obrovská škola. Generácia hráčov vedená Vladom Brodzianskym je veľmi zaujímavá. On je momentálne emblém slovenského basketbalu. Vyrastajú ďalší zaujímaví hráči ako Timotej Malovec, Sebastián Rančík, Matúš Hronský. Hráči nemajú strach ísť do zahraničia. Nezostávajú len na Slovensku, kde sa cítia komfortne. Mám hráčov, ktorí vedia pomôcť a skúšajú lepšie ligy, ako napríklad Mário Ihring a Šimon Krajčovič. Takto to musí ísť ďalej."

Vymenovali ste niekoľko talentov, napríklad Timoteja Malovca či Sebastiána Rančíka. Ako ich vnímate a čo bude podstatné, aby sa stali oporami reprezentácie?

"Vedia akou majú ísť cestou. Mladý Rančík je vedený otcom aj Radom. Poznajú, ako ho dostať na vyššie méty a má okolo seba ľudí, ktorí vedia, akým smerom sa dá ísť. Timotej Malovec si vybral Mega Basket a je oporou tímu. Rozprával som sa s bývalým reprezentantom Vladimírom Veličkovičom a hovoril mi o ňom len dobré veci. Myslím si, že určite je možnosť, že čoskoro budeme mať draftovaného hráča v NBA. Moja generácia bola iná. Tá súčasná je podporovaná ľuďmi, ktorí im dávajú dobré rady. Dúfam, že zostanú zdraví, aby dosiahli to, čo si želajú."

Pri slovenskej reprezentácii sa pravidelne otvára téma naturalizácie. Potrebujeme takých hráčov?

"Je to v súčasnosti absolútne normálne. Myslím si, že by nám to pomohlo, čo sa týka výsledkov, inšpirácie pre mladých hráčov aj v tom, ako sa trénuje na vysokej úrovni či odovzdania vedomostí a rád. Nie sme v pozícii ako Srbsko, že si môžeme vyberať z dvadsiatich hráčov, ktorí sa bijú o reprezentáciu. Jeden naturalizovaný hráč by nám určite pomohol."  

Slováci nastúpia v novembri na dva kvalifikačné zápasy proti Španielsku. Doma sa predstavíme na zimnom štadióne Ondreja Nepelu. Čo to pre náš basketbal znamená?

"Zápas proti Španielsku je niečo, čo sme si posledné roky ani nevedeli predstaviť. Spomínam si, keď sme my čelili Srbsku, Izraelu či Čiernej Hore. Je to niečo neskutočné. Naplniť zimný štadión je dobrá idea. Bude to lákadlo pre ľudí, ktorí milujú basketbal, ale aj pre tých, ktorí ho až tak nepoznajú. Pracoval som s Juanom Núnezom, ktorý je v súčasnosti v Barcelone. Dúfam, že príde na Slovensko. Takýto zápas bude sviatkom. Treba si to užiť a zobrať si z toho čo najviac."