Brodzianskeho Joventut vzdoroval favoritovi, no s EuroCupom sa lúči

Favoritovi kládli húževnatý odpor, pripravili mu ťažké chvíle, no napokon sa basketbalisti španielskeho mužstva Joventut Badalona lúčia s tohtoročnou edíciou EuroCupu už po štvrťfinále. Postup si podľa očakávaní vybojoval taliansky supertím Virtus Bologna. V utorok vyhral v prvom stretnutí 80:75 a v piatok aj na španielskej pôde 84:78. Púť pohárovou Európou sa tak skončila aj pre lídra slovenskej reprezentácie Vladimíra Brodzianskeho.

„Virtus má skvelý tím. Od začiatku bol v EuroCupe považovaný za favorita na celkové víťazstvo. Myslím, že rozhodla aj troška šťastia, ale aj ďalšie veci. V prvom zápase ich potiahol Belinelli. V druhom zase Teodosič. Dali nejaké ťažké strely, ktoré v rozhodujúcich momentoch boli dosť dôležité,“ hodnotí zlomové momenty „Brodzy“. Jeho partia si pritom počínala bravúrne. V prvej bitke ešte v úvode záverečnej časti tesne viedla. V druhej dovolila súperovi, aby utiekol až na 23 bodov, no hoci v tretej štvrtine prehrávala aj 32:55, po perfektnej stíhacej jazde sa Joventut v záverečnej časti nielen dočkal vyrovnania 69:69, ale na moment dokonca viedol 72:71. Ani tento heroický výkon však nestačil na to, aby Brodziansky so spoluhráčmi Virtus zlomili. Napokon, v tohtoročnej edícii EuroCupu sa to nepodarilo ešte nikomu. Taliansky celok nezaváhal v základnej skupine, ani v nadstavbe. Kým v domácej Lega A má decentnú, no nie bezchybnú bilanciu 15-7, v európskom pohári číslo dva je zatiaľ skutočným predátorom a vyhral všetkých 18 doterajších súbojov.

Foto: eurocupbasketball.com
Keď sa povie Virtus Bologna, obvykle sa skloňujú mená Miloša Teodosiča a Marca Belinelliho. Prvý má renomé jedného z najlepších európskych rozohrávačov, skutočného basketbalového génia. Druhý absolvoval 860 zápasov v základnej časti NBA a ďalších 65 pridal v play-off, pričom v roku 2014 so San Antonio Spurs vyhral titul šampióna NBA. Pár mesiacov predtým ovládol Three-Point Contest počas All-Star Game 2014, ktorú vtedy hostilo New Orleans. Príbeh týchto dvoch hviezd je notoricky známy, akiste aj preto im dnes venujú najväčšiu pozornosť ako fanúšikovia, tak aj masmédiá. Lenže Virtus nestojí a nepadá len na nich. V Bologni vyskladali skvelý tím, každý post majú výborne zdvojený, lavičke vládne srbský kouč Aleksandar Djordjevič. Virtus sa kvalitatívne môže smelo porovnávať s lepšími Euroligovými mužstvami, hoci hrá o level nižšie v EuroCupe.

Napriek tomu, akému súperovi čelili, netajili Katalánci sklamanie, čo potvrdzuje aj prievidzský rodák Brodziansky: „Vypadnutie z EuroCupu každého mrzí, ale myslím si, že sme hrali celkom dobre. Máme solídnu sezónu, no mali sme aj trocha smoly, že sme narazili akurát na Virtus. Teraz sa musíme hlavne sústrediť hlavne na ACB. Myslím, že všetci v klube to aj tak berú.“ Pokiaľ ide o španielsku najvyššiu súťaž, v nej je Badalona aktuálne siedma s bilanciou 15-10, atakovať však môže aj šiestu priečku, na ktorej sa drží Valencia, klub ďalšieho nášho reprezentanta Tomáša Pavelku, s bilanciou 17-9.

Foto: eurocupbasketball.com
Nedávno, vo februári, „Brodzilla“ po druhý raz v rade získal prvenstvo v ankete o najlepšieho basketbalistu Slovenska. Ešte dôležitejšie však je, že bol ústrednou postavou našej reprezentácie, ktorá si vybojovala postup z úvodnej fázy európskej predkvalifikácie MS 2023. Keď sa ho pýtame, či tieto jeho osobné úspechy zarezonovali aj v multinacionálnom katalánskom klube, odpovedá: „Reprezentáciu si všimli aj tu, v klube. A tiež aj spoluhráči. V ďalšej fáze môžeme naraziť aj na dvoch mojich spoluhráčov, keďže jeden je Švéd a druhý Macedónčan. Takže určite sme už o tom prehodili reč, že ktovie, ako sa sformujú skupiny a čo bude ďalej.“

 

AKO SI POČÍNAL BRODZY

Vo štvrťfinále sa kouč Carles Duran viac spoliehal na iných, Vladimír Brodziansky tak v utorok aj piatok odohral len čosi vyše 15 minút. V prvom dueli nazbieral 5 bodov a 2 doskoky, v druhom 3 body, 2 doskoky a 2 bloky. Celkovo si tak jemne zhoršil sezónne priemery. Pretože v základnej časti zaznamenal 12,2 bodu a 3,4 doskoku, v osemfinálovej skupine dokonca 12,7 bodu a 3 doskoky. Celkovo tak platí, že pri svojej premiére v pohárovej Európe absolvoval slovenský „power forward“ v 18 stretnutiach priemerne 22 minút, počas ktorých prispieval 11,4 bodmi, 3,1 doskokmi, 0,9 asistenciami a 0,7 blokmi.