Čajky druhýkrát v histórii ovládli slovenský pohár, vo finále zdolali Žirkovej Bystricu

Basketbalistky Piešťanských Čajok sa druhýkrát v klubovej histórii stali víťazom Slovenského pohára. Na domácom Final Six turnaji zvíťazili vo finálovom stretnutí nad Sláviou Banská Bystrica 82:57. Klub z kúpeľného mesta získal túto trofej po 6 rokoch, aj vtedy sa tento záverečný turnaj konal v Diplomat aréne. K prvej trofeji v sezóne 2022/2023 nasmerovala najvýraznejšie víťazný tím Božica Mujovičová, autorka 17 bodov.

Finálový súboj o Slovenský pohár sa otvoril početnými nepresnosťami a istou dávkou nervozity na oboch stranách. Piešťany sa už tradične pomalšie rozbiehali, ale oproti semifinále, to v tomto prípade nebolo žiadne výraznejšie sťahovanie manka. Krok po kroku získavali pevnú pôdu pod nohami, domáce hráčky dostala Mandičová prvýkrát do vedenia v zápase v 7. minúte z trestných hodov – 13:12. Čajky sa trojminútovým úsekom a 8 bodmi v rade dostali na koňa, ale Banská Bystrica nejako výrazne nezaostávala, čo sa ukázalo aj na skóre po prvej štvrtine – 17:14. Druhú časť odštartovali „pumy“ 5-bodovou šnúrou, ale Piešťany odpovedali 11 bodmi za sebou. Celkovo bolo na strane domáceho klubu viac ťahúnok, čo sa ukázalo ako rozdielové. Vedenie sa preklopilo cez dvojcifernú hodnotu, aj keď hosťujúca Kozákova upravovala trojkou s klaksónom na 29:38 z bystrického pohľadu.  

Druhý polčas už bol tvrdší a plný emócií. Domáce družstvo ho začalo lepšie, potom sa dostali k slovu aj hosťujúce basketbalistky, ale k žiadnej výraznejšej zmene diania neprišlo. Práve naopak, Piešťany si išli sebavedomým krokom za víťaznou trofejou na vlastnej palubovke. Jamesová po 6 minútach upravovala vedenie už na 21 bodov – 58:37. Banská Bystrica sa už nezmohla na výraznejší odpor, Piešťany bez väčších starostí kontrovali zápas a do poslednej štvrtiny išli za stavu 62:38. Kolektívne hrajúce Čajky v poslednej štvrtine potvrdili, prečo ešte v aktuálnom ligovom ročníku nenašli premožiteľa a zaslúžene dokráčali k víťaznému finále.

Za najlepšie hráčky finálového zápasu bola na domácej strane vyhlásená Gabriela Andělová, u hostí Ruth Sherrillová. Božica Mujovičová z Piešťanských Čajok získala ocenenie pre najužitočnejšieho hráčku celého podujatia. 

Hlasy po zápase:

Peter Jankovič, tréner Piešťan: „V prvom rade chcem Banskej Bystrici pogratulovať za veľmi korektný a pekný zápas. Myslím si, že predviedli veľmi dobrý výkon. Určite išli výkonnostne hore. Bolo to ťažké stretnutie, som toho názoru, že sme boli pod väčším tlakom ako Banská Bystrica, čo aj zo začiatku bolo vidieť. Postupom času sme sa oklepali a ja pevne verím, že skúsenosti z Európskeho pohára pomohli v tomto zápase. Konečný rozdiel je možno vysoký, nezodpovedá až tak možno tomu, čo sa dialo na palubovke. Som rád, že sme si to uhájili doma pred našimi divákmi. Z toho mám veľkú radosť.“

Božica Mujovičová, MVP turnaja: „Nie je to len moja trofej, ale celého tímu. Sama by som si to nezaslúžila, moje družstvo mi k tomu pomohlo. Táto trofej pre mňa znamená prácu, ktorú odvádzam.“

Gabriela Andělová, hráčka Piešťan: „Sme veľmi radi. Vedeli sme, že Banská Bystrica sa posilnila a nebude to jednoduchý súper. Určite sme verili tomu, že vo finále budú proti nám hrať. Moc sme nevedeli, čo od nich čakať, ale o to viac nás teší, že sme to zvládli.“

Zuzana Žirková, trénerka Banskej Bystrice: „V prvom rade by som najskôr chcela pogratulovať súperovi k zisku poháru doma. Myslím si, že odohrali svoj štandardný výkon. Nedokázali sme sa vysporiadať s ich agresivitou a som toho názoru, že opäť nás tretia štvrtina stála cennejší výsledok.“

Ruth Sherrillová, hráčka Banskej Bystrice: „Myslím si, že išlo o celkom agresívne stretnutie. V prvom polčase sme sa ich ešte držali, v druhom nám to už uchádzalo. Som však hrdá na to, ako sme celých 40 minút bojovali. V tretej štvrtine sa to rozhodlo tým, že trestali naše chyby. Naša obrana mohla byť o čosi lepšia, aby sme sa im vedeli rovnať. Celkovo to však bola dobrá skúsenosť pre naše družstvo.“

Final Six Slovenského pohára – finále:

Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica 82:57 (17:14, 21:15, 24:9, 20:19)
Piešťany: Mujovičová 17, Andělová a Jamesová po 10, Mandičová 8, Jurčenková 6 (Martišková a Moravčíková po 8, Vandlíková 6, Taušová 5, Rusiňáková 4)
Banská Bystrica: Sherrillová 18, Pulliamová 14, Holíková 5, Nofuenteová 5, Van Dalen 0 (Kozáková 8, Striešová 6, Da Cruzová, Grigerová a Janštová 0)
TH: 26/17 – 19/11, Fauly: 21 – 22, Trojky: 7 – 6, Rozhodovali: Šarišský, Bartoš, Izák, 700 divákov.

Konečné poradie Final Six Slovenského pohára žien 2022/2023:

1. Piešťanské Čajky, 2. Slávia Banská Bystrica, 3. MBK Ružomberok, 4. YOUNG ANGELS Košice, 5. ŠBK Šamorín, 6. YOUNG ANGELS Košice „U23“

Ružomberok na Slovenskom pohári tretí, v súboji o umiestnenie zdolal Košice

Basketbalistky MBK Ružomberok obsadili na Final Fix Slovenského pohára konečné 3. miesto, v súboji o umiestnenie zdolali YOUNG ANGELS Košice 69:60.

Final Six Slovenský pohár – o 3. miesto:

YOUNG ANGELS Košice – MBK Ružomberok 60:69 (11:20, 23:12, 16:10, 10:27)
Košice: Blanksová 18, Mikovčáková 10, Szmereková 8, Kristlová 4, Rodáková 0 (Dulovičová 13, Plavnická 7, Filická a Jakubčeková 0)
Ružomberok: Svetlíková 22, Andělová 18, Buknová a Havranová po 8, Hadačová 4 (Jarošová 6, Štefancová 3, Dovčíková, Uramová a Urbanová 0)
TH: 23/20 – 15/13, Fauly: 16 - 19, Trojky: 4 - 4, Rozhodovali: Obertová, Izák, Višniarová

Povedali po zápase:

Radko Dvorščák, tréner Košíc: „Jednoznačne nám došli sily. Naša rotácia nebola ideálna, niektoré hráčky zostali doma, pretože ich trápia zranenia. Nie je sa však na čo vyhovárať. V podstate, mali sme zlý vstup, niekoľkokrát sme sa dokázali vrátiť a aj vyhrávať. Bolo to teda adekvátne stretnutiu o 3. miesto. Žiaľ, záver sme nezvládli a našou nekoncentráciou, únavou, sme Ružomberku darovali zápas.“

Juraj Suja, tréner Ružomberka: „Na začiatku sme hrali výborne, potom ako sme začali trochu striedať, tak naše hráčky z lavičky nepriniesli nejakú požadovanú úroveň. Košice sme vrátili do zápasu. Nebránili sme dobre, v druhej a tretej štvrtine nám to nevychádzalo. Som vďačný, že dievčatá otočili z mínus 8, na víťazstvo o 9 bodov. Verím, že sme sa odrazili od dna.“

Soňa Svetlíková, hráčka Ružomberka: „Bol to náročný duel, veľmi fyzický a rýchly basketbal. Prvú štvrtinu sme začali veľmi dobre, hrali sme rýchlo, mali sme veľmi veľa protiútokov. Potom nám to trochu v druhej a tretej štvrtine, trápili sme sa. V štvrtej štvrtine sme začali hrať to, čo na začiatku.
 
Prehľad víťaziek Slovenského pohára žien:

1994/95 Sporiteľňa Bratislava
1995/96 Spartak SAM Myjava
1996/97 MŠK SIPOX Ružomberok
1997/98 TORY Košice
1998/99 Spartak SAM Myjava
1999/00 CBK Cassovia Bardejov
2000/01 CBK Cassovia Bardejov
2001/02 Slovan JOPA Bratislava
2002/03 Delta V.O.D.S. Košice
2003/04 Delta I.C.P. Košice
2004/05 Slovenský pohár sa v tejto sezóne neuskutočnil
2005/06 Slovenský pohár sa v tejto sezóne neuskutočnil
2006/07 K CERO V.O.D.S. Košice
2007/08 KOSIT 2013 Košice
2008/09 Maxima Broker Košice
2009/10 Dobrí Anjeli Košice
2010/11 Dobrí Anjeli Košice
2011/12 Good Angels Košice
2012/13 Good Angels Košice
2013/14 Good Angels Košice
2014/15 Good Angels Košice
2015/16 Good Angels Košice
2016/17 Piešťanské Čajky
2017/18 Good Angels Košice
2018/19 MBK Ružomberok
2019/20 MBK Ružomberok
2020/21 Young Angels Košice
2021/22 MBK Ružomberok
2022/23 Piešťanské Čajky

Foto: Ladislav Duračka