Čajky potvrdili rolu favoritiek, duel medzi B. Bystricou a Ružomberkom o niečo vyrovnanejší

Basketbalistky Piešťanských Čajok zvládli suverénne prvý duel semifinálovej série Niké extraligy žien proti Šamorínu. Obhajkyne titulu zvíťazili 113:47. Do série si tak pripísali prvý bod, na postup do finále potrebujú vyhrať ešte dva zápasy.

V druhom semifinále si zmerali sily Slávia Banská Bystrica s MBK Ružomberok. Darilo sa viac domácim Bystričankám, ktoré vyhrali 77:59 a získali prvý bod do série.

Niké EXZ - semifnále

Piešťanské Čajky - ŠBK Šamorín 113:47 (54:21)

Čajky: Jamesová 18, Jurčenková, Moravčíková po 17, Mitrasinovič 13, Taušová 10, Kraislová, Mandičová a Stašová po 8, Herminjardová a Vandlíková po 5, Chvaníiková a Majerová po 2

Šamorín: Marcová, Vargová po 15, Lüttmerdingová 6, Sobotková 5, Slama 4, Bábiková 2

TH: 21/12 - 17/10, Fauly: 18/21, Trojky: 4/3

Povedali po zápase:

Ondrej Haviar, asistent trénera Čajok: „Už pred zápasom sme si povedali, že v prvom rade nemôžeme podceniť, musíme ísť naplno, musíme sa opäť dostať do zápasového nasadenia. Snažili sme sa aj dobre rozdeliť minutáž tak, aby nosné hráčky mali dostatok minút a zároveň si zahrali mladé dievčatá. Všetky bodovali, každá sa dostala na tabuľu, z čoho sme veľmi šťastní. Útok išiel sám, v obrane pár chybičiek. Možno súper skóroval viac bodov, ako by sme si predstavovali. Celkovo hodnotím duel dobre, ale už rozmýšľame nad ďalším stretnutím.“

Nataša Taušová, hráčka Čajok: „Zápas hodnotím veľmi pozitívne. Vstúpili s energiou a pokračovali sme tak celých 40 minút. Súperovi sme nedali pomýšľať na víťazstvo, takže hodnotím to kladne.“

Slávia Banská Bystrica - MBK Ružomberok 77:59 (27:31)

B. Bystrica: Martišková, Mujovičová po 18, Brabencová 13, Puliamová 9, Hruščáková 7, Bogičevičová 4, Burová a Striešová po 3

Ružomberok: Yatskovetsová 22, Havranová, Štefancová a Urbanová po 8, Jarošová 5, Kaliuzhnová 3, Ďuratná a Michaličková po 2, Mikovčáková 1.

TH: 23/26 - 13/18, Fauly: 25/24, Trojky: 8/5

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Ťažký zápas. Dlho sme nehrali a nevedeli sme, do akého tempa sa dostaneme. Aj keď sme sa dostali do nejakého, tak Ružomberok sa nikdy nevzdával. Ukázali to v tom prvom polčase, že stále si pôjdu tú svoju hru. My sme sa s tým nedokázali vyrovnať, na čo som upozorňovala, ale povedali sme si, že do druhého polčasu musíme ísť ako nový tím do nového zápasu, tak sme to už zlomili. Bolo to tvrdé a som rada, že sme ukončili zápas tým, že sme začali aj dávať nejaké strely zvonku. Verím, že nám to pomôže do ďalších bojov. Atmosféra bola super. Bola by som rada, keby pokračovali v tomto a chodili naďalej, lebo to je pre každú jednu hráčku povzbudzujúce, keď príde toľko ľudí. V Ružomberku očakávam to, čo vždy, čo dnes, akurát tam príde veľký tlak na nás, aj od fanúšikov, takže asi to bude najťažší zápas tejto série.“

Natália Martišková, hráčka Slávie: „Ak sa pozrieme na prvý polčas, tak to bolo naozaj veľmi náročné. Trápili sme sa aj samy so sebou, s našou prechodovou fázou do útoku. Našli sme na to recept a som rada, že sme sa s tým popasovali. Som naozaj hrdá na dievčatá, že sme bojovali o tie lopty. Budeme sa musieť zamyslieť nad tým, ako si poradiť s tou ich nadmernou agresivitou a zdvojovaním pri prechode cez polovicu. Keď sme postavili útok tak, ako sme chceli a boli sme v tých pozíciách, v ktorých sme mali byť, tak výsledok svedčí o tom. Keď ma spoluhráčky nájdu, tak sa mi strieľa komfortne. Samozrejme, tie trojky vyplývali z toho, že tie strely boli pripravené, nebolo to zbrklé a pod obrovským tlakom. Samozrejme, nejaký tlak tu je, ale v tom prvom polčase bolo cítiť trochu aj nervozitu. Pokiaľ ide o atmosféru, tak ja som tu v Bystrici niečo také nezažila. Som nesmierne vďačná každému jednému fanúšikovi a fanúšičke, ktorí nás dnes prišli podporiť.“