Česko-slovenská konfrontácia ženských tímov pokračuje tretím ročníkom, mužov čaká premiéra

Spolupráca Slovenskej basketbalovej asociácie a Českej basketbalovej federácie prináša do sezóny 2023/2024 ďalšie pozitíva. Federálny pohár žien napíše už svoju tretiu kapitolu a premiéru v rámci nového ročníka bude mať konfrontácia najlepších mužských tímov Slovenska a Česka.

Ženské zápolenie odštartovalo v roku 2022 v Piešťanoch, kedy sa z celkového triumfu radoval český Sokol Hradec Králové. V tomto roku sa víťaz prvej edície zhostil organizátorskej taktovky, na najvyššom stupienku ho vystriedali Žabiny Brno. Zo slovenských tímov sa zatiaľ najlepšie umiestnili Young Angels Košice (2022) a Piešťanské Čajky (2023), obe družstvá získali bronz.

Tretí ročník Federálneho pohára žien sa uskutoční 26. – 28. januára 2024, opäť vo formáte Final Eight. Postupový kľúč sa nemení, miesto na turnaji si z Niké Extraligy žien zaistia prvé štyri tímy po základnej časti. Česká strana by opäť mala odohrať kvalifikáciu o účasť na podujatí. Už teraz je jasné, že sa táto federálna konfrontácia uskutoční na Slovensku, miesto podujatia bude oznámené neskôr.

Novinkou v sezóne 2023/2024 je pridanie mužskej varianty do zápasového kalendára. Česko-slovenská konfrontácia už má svoju históriu, konkrétne v rámci Federálneho pohára, ktorý odštartoval pred dvoma rokmi. Predsezónne podujatie prinášalo zaujímavé súboje a spestrenie, zatiaľ malo len jedného víťaza, českú BK Opavu. Pred rokom boli vo finále Patrioti Levice, v prvej edícii získali striebro Spišskí Rytieri. Tretí ročník je na programe 8. a 9. septembra v Leviciach, tentoraz vo formáte konfrontácie majstra Slovenska a Česka, s vicemajstrom Slovenska a Česka.

Počas sezóny sa štyri najlepšie družstvá z Česka a Slovenska tiež, podobne ako ženy, stretnú na Final Eight turnaji, na programe je toto podujatie 16. – 18. februára 2024 v Prahe. Systém kvalifikácie je dosť podobný, z Niké SBL sa dostanú štyria najlepší po 18. kole základnej časti a česká najvyššia súťaž by mala odohrať kvalifikačné zápasy o účasť na turnaji. Novinkou je, že sa neuskutoční Slovenský pohár, ale víťazom tejto súťaže bude družstvo, ktoré sa najlepšie umiestni na Final Eight.

„Je to výborná možnosť pre slovenské, ale aj české kluby, odohrať významnú nadnárodnú súťaže. Za SBA sme veľmi radi, že spolupráca s ČBF sa javí ako veľmi korektná a verím, že aj do budúcnosti tomu tak bude,“ uviedol generálny sekretár SBA Andrej Kuffa.