Cieľ: k dobrej obrane pridať body navyše

Dnes večer vstúpia basketbalisti Slovenska do nového kvalifikačného cyklu, na ktorého konci budú majstrovstvá Európy – Eurobasket 2025. Šampionát, ktorý bude hostiť Fínsko, Cyprus a Lotyšsko je však ešte ďaleko a naši reprezentanti budú môcť zabojovať o miestenku iba v prípade, ak postúpia do „veľkej“ kvalifikácie. Teraz ich totiž čaká ešte len druhá fáza predkvalifikácia. Napokon, nie je to hanba, veď sú na rovnakej štartovej čiare ako Chorvátsko, či Poľsko. Ich priamymi konkurentmi však budú o čosi „hrateľnejšie“ Dánsko, Nórsko a Severné Macedónsko.

Prvým súperom Slovenska budú dnes večer práve Nóri - basketbalový trpaslík, ktorý sa ešte nikdy nekvalifikoval na vrcholné podujatie, od roku 2001 sa ani nezapájal do kvalifikácii a v roku 2012 dokonca rozpustil mužskú i ženskú reprezentáciu. Zároveň však tím, ktorý po svojom návrate už stihol získať skúsenosti (a striebro) na šampionáte tzv. malých krajín, sa v prvej fáze predkvalifikácie sa ukázal v dobrom svetle, čo potvrdzujú aj slová chorvátskeho trénera nášho výberu Aramisa Nagliča: „Absolútne by som ich nepodceňoval. Škandinávsky basketbal ide v posledných rokoch rapídne nahor. Hrajú takým typickým severským štýlom ako Švédsko alebo Fínsko: veľmi rýchlo, sú pohybliví, strieľajú rýchlo a ľahko, sú dobrí na útočnom doskoku a majú výbornú energiu. Sú trocha nižší. Majú niekoľkých hráčov pôsobiacich v Nemecku a Španielsku na podobnej úrovni ako máme aj my. Nemôžeme si teda sami osebe nič namýšľať.“  

Sú to pomerne jednoduché kalkulácie, že ak chce Slovensko pomýšľať na priamy postup do „veľkej“ kvalifikácie, nesmie dnes, hneď na úvod, zaváhať. Miestenku si totiž zaistia iba víťazi každej z troch skupín (D, E, F), ostatní dostanú ešte jednu príležitosť v tretej fáze. Ak by Slováci nenašli recept na Nórov, bola by to strata, ktorá by sa v nasledujúcich dueloch, v konkurencii Dánska a Severného Macedónska zmazávala len ťažko.

Náš výber je však v zložitej situácii. Počas tohto týždňa ho už posilnil mohutný pivot Tomáš Pavelka a do poriadku sa dáva aj Michael Fusek, čím sa – aspoň v podkošovom priestore – definitívne zotrie doterajší výškový deficit. Pripravený by mal byť aj naturalizovaný Andre Jones, ktorý sa vracia po dvoch rokoch. Ako sme však avizovali, chýba ústredná osobnosť a najlepší strelec Vladimír Brodziansky, ktorý si pred štartom ročníka 2022/23 musí doliečiť členok. Kouč Naglič k aktuálnej situácii v našich radoch hovorí: „Pavelka je tu od pondelka, nemali sme veľa času sa s ním zohrať, ale je to ďalší platný hráč do rotácie. Fusek sa už tiež cíti lepšie, no nie som si stý, či vysokých hráčov budeme môcť naplno využiť, pretože Nórsko bude veľmi rýchle a my síce v obrane máme vďaka ním výškovú prevahu, no môžeme byť pomalší pri bránení akcií pick and roll. Uvidíme, ako to bude, v zápase to určite vyskúšame ale možno budeme hrať s dvomi štvorkami ako proti Švajčiarom. To bol podobný súper, azda ešte silnejší a atletickejší. Želám si, aby sme dali o čosi viac bodov ako v príprave. Napríklad Jones musí niečo dať, má dobrú ruku. A v obrane musíme Nórov zastaviť podobne ako súperov v priateľských zápasoch, kde obrana bola lepšou stránkou nášho tímu. V tom chceme pokračovať.“

Večerný duel v Leviciach sa začína o 18.00. O hodinu neskôr sa v Naestvede hrá aj ďalší súboj D-skupiny Dánsko – Severné Macedónsko. Po dnešnom zápase sa Slováci presunú do Skopje, kde si v nedeľu zmerajú sily s Macedónčanmi. Ďalšie asociačné termíny sú na programe 10. a 13. novembra. Predkvalifikácia vyvrcholí budúci rok, 23. a 26. februára.

 

PREDKVALIFIKÁCIA ME 2025

D-SKUPINA: Dánsko, Nórsko, Severné Macedónsko, SLOVENSKO.

E-SKUPINA: Chorvátsko, Poľsko, Rakúsko, Švajčiarsko.

F-SKUPINA: Bulharsko, Cyprus, Portugalsko, Rumunsko.

 

NOMINÁCIA SLOVENSKA

HRÁČI: David ABRHÁM (bez klubovej príslušnosti), Martin BACHAN (Levice), Lukáš BOLEK (Lučenec), Marek DOLEŽAJ (Níreďháza/Maď.), Michael FUSEK (bez klubovej príslušnosti), Dalibor HLIVÁK (Sp. Nová Ves), Mário IHRING (Weissenfels/Nem.), Andre JONES (bez klubovej príslušnosti), Richard KÖRNER (Brno/ČR), Šimon KRAJČOVIČ (Bremerhaven/Nem.), Jakub MOKRÁŇ (Opava/ČR), Tomáš PAVELKA (U. Tartu/Est.), Samuel VOLÁRIK (Komárno). Realizačný tím -  Tréner: Aramis NAGLIČ. Asistenti: Michal MADZIN, Zlatko JOVANOVIČ, Maroš HELMECY. Generálny manažér: Michal ONDRUŠ. Manažér: Miroslav PÁLENÍK. Kondičný tréner: Enriko SMÁK. Fyzioterapeut: Pavol FRTÚS. Lekár: Richard DEMOVIČ.

Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením.