Dievčenská reprezentácia do 16 rokov odchádza s pozitívnou bilanciou, Dvorščák: Ukázali sme potenciál a rast

Cyklus mládežníckych šampionátov uzatvorila zo slovenského pohľadu dievčenská reprezentácia do 16 rokov. V čiernohorskej Podgorici obsadila po sérii víťazstiev 9. miesto. Kouč tohto výberu, Radko Dvorščák, zhodnotil vystúpenie jeho zvereniek.

Opäť pozitívna bilancia Slovenska priniesla v konkurencii 20 reprezentácií postavenie v lepšej polovici. „Účinkovanie družstva na turnaji má dve roviny. Ak to zoberiem z pohľadu umiestnenia, tak prevláda možno drobné sklamanie, pretože našimi očakávaniami bola účasť minimálnej v prvej osmičke. Na druhej strane, ukázali sme potenciál, rast a že dokážeme konkurovať ostatným družstvám. Hráčky majú veľký potenciál a ja verím, že ich záujem o basketbal bude stúpať, a táto kategória bude do budúcna oveľa úspešnejšia,“ povedal na úvod hodnotenia tréner Radko Dvorščák.

Jeho tím prehral na šampionáte len úvodné dve stretnutia, s Litvou (68:82) a Rumunskom (54:68). Tieto dve porážky síce znamenali účasť v bojoch o 9. – 16. miesto, ale Slovenky po týchto dvoch zápasoch už nenašli premožiteľa. Čo je ešte pôsobivejšie, svojich súperov zdolávali v priemer o takmer 30 bodov. „Nič sa v podstate nezmenilo, aj po tých dvoch prehrách sme mali hlavy hore a na turnaji bolo stále o čo hrať. Sme športovci, v každom zápase bojujeme od začiatku do konca. Samozrejme, tieto prehry boli drobným sklamaním, ale baby ukázali charakter, odhodlanie, že im záleží na reprezentácii a v najlepšom možnom svetle sa predviedli do záveru turnaja,“ uviedol kouč Sloveniek.

Tieto výsledky sa preniesli aj do individuálnych štatistík a pozitívneho herného prejavu, ktorý priniesol konečnú 9. priečku. „Samotné hráčky majú dostatočný potenciál, veľkú kvalitu a bolo vidieť, že sme dokázali dominovať aj v mnohých štatistikách. Myslím si, že po dlhých rokoch sa naša hráčka stala najlepšou strelkyňou turnaja. Mali sme ďalšiu, ktorá mala v každom zápase double-double. Bojovali sme ako tím a myslím si, že táto generácia má veľký potenciál. Pre mňa bude najväčším potešením, ak budú úspešné a predstavia sa v ďalších reprezentačných výberoch. Dúfam, že sa v dohľadnej dobe niektoré hráčky zapracujú do ženskej reprezentácie hneď, ako im to skúsenosti a vek umožní,“ myslí si Dvorščák.

Tamara Mandelíková sa s priemerom vyše 16 bodov na zápas stala najlepšou strelkyňou turnaja, Katarína Šedivá mala priemer 13 bodov a takmer 11 doskokov, čo jej v užitočnosti vynieslo delenú druhú priečku. „Na tejto úrovni je už vidieť, že basketbal vie hrať už v Európe každý. Trendy sú jasné, je to bojovné, rýchle, jednoduché. Mojim prekvapením bolo, že drvivá väčšina družstiev hrala veľkú časť zápasu zónovú obranu, s čím sa v mojej doterajšej kariére moc nestretol. S výnimkou Nemecka a Čiernej Hory boli ostatné tímy v podstate vyrovnané,“ vyjadril sa reprezentačný kouč.

Podobne ako pri chlapčenskej „U16“, aj pri dievčatách sa ukazuje pozitívny efekt dlhodobej prípravy, čo potvrdzujú na záver aj slová samotného trénera: „Dlhodobá príprava od kategórie 'U13' má veľký význam, čo zaviedol Miloš Drgoň. Prináša to svoje ovocie, aj keď to možno z pohľadu očakávaní a umiestnenia nevyšlo, ale hráčky boli konkurencieschopné. V individuálnych veciach sme dominovali, vedeli sme sa presadiť a verím, že tento nastolený trend bude pokračovať. Výsledky časom prídu a našim najväčším víťazstvom musí byť, že hráčky odchádzajú zo šampionátu s pozitívnym dojmom. Verím, že budú ochotné na sebe tvrdšie pracovať a ich čas príde v kategóriách do 18 a 20 rokov. Spoločný cieľ všetkých je zapracovanie a výchova hráčok pre reprezentáciu žien.“