Good basketball, Slovakia, znelo pred 30 rokmi u Protinožcov

V Bratislave sa spomínalo na MS basketbalistiek v roku 1994. V 90. rokoch malo Slovensko výnimočnú generáciu basketbalistiek, ktorú zdobilo viacero úspechov.

Dve medaily na majstrovstvách Európy (bronz v roku 1993 v Perugii, čo bol prvý cenný kov slovenského tímu po vyhlásení samostatnosti a striebro v roku 1997 v Maďarsku), ďalej dve štvrté miesta na ME (1995 a 1999), pričom to druhé znamenalo postup na olympijské hry v Sydney, ale aj vynikajúce piate miesto na majstrovstvách sveta 1994 v Austrálii. Práve na tento výsledok spomínali aktérky turnaja na stretnutí po 30 rokoch v Bratislave v Športovej hale na Pasienkoch. Šampionát začali Slovenky zápasmi v skupine v tasmánskom Hobarte a postupne si poradili s Poľskom 94:52, s neskoršími šampiónkami z Brazílie 99:88 a Taiwanom 86:73. Do štvrťfinálovej fázy postúpili suverénne ako víťazky skupiny a sťahovali sa z ostrova v dobrej nálade do najväčšieho austrálskeho mesta Sydney. Tá im vydržala aj po zápase proti Kanade (66:63).

Potom však prišli dve prehry, ktoré rozhodli, že Slovenky budú chýbať v zápasoch o medailu. S Austráliou prehrali 77:86, keď sa v 33. minúte vyfaulovala Burianová a po nej aj Rázgová, Huťková a Kotočová, čo zmarilo nádej na obrat. Na postup do semifinále potrebovali zverenkyne trénera Mariána Matyáša malý zázrak v podobe víťazstva nad dovtedy suverénnymi Američankami a nemali k nemu ďaleko. Favoritovi podľahli o sedem bodov 96:103. "Kde-kto nám tlieskal a americká trénerka priznala, že hráčky mali pred nami rešpekt a ona obavu o výsledok," komentoval v dobovej tlači manažér tímu Roman Adamčík. V skupine o 5.-8. miesto Slovenky vyhrali nad majsterkami Európy z roku 1993 Španielkami 90:69 a účinkovanie na turnaji zakončili víťazstvom 92:81 nad Kubou. Slovensko bolo najúspešnejšou krajinou z Európy, o medaily hralo kvarteto Brazília (víťaz), Čína (striebro), USA (bronz) a Austrália. "Bola som nesmierne šťastná, keď ma niekto poklepal po pleci, palcom dal najavo, že sme číslo jeden a povedal: Slovakia - good basketball. Áno, basketbalový svet už vie, že Slovensko má jedno z najlepších družstiev v tomto športe na svete," vravela po návrate domov jedna z opôr tímu Erika Dobrovičová-Burianová.

Slovensko na MS 1994

Hráčky: Erika Dobrovičová-Burianová, Martina Godályová, Iveta Hariňová, Renáta Hiráková, Soňa Hudecová, Dagmar Huťková, Adriana Chamajová, Andrea Kuklová-Chupíková, Anna Kotočová, Milena Rázgová-Paulišincová, Kamila Pavláková, Andrea Slosiarová

Realizačný tím: Marián Matyáš - hlavný tréner, Boris Žbirka - asistent trénera, Roman Adamčík - manažér tímu, Jozef Hodál - vedúci výpravy, Branislav Bohuš - lekár, Dušan Štofčík - masér