Gratulujeme novému prezidentovi FIBA Europe

Na čelo FIBA Europe sa postaví nový prezident. Španiel Jorge Garbojosa, doterajší prezident Španielskej basketbalovej federácie, bol zvolený na sobotnom zasadnutí Valného zhromaždenia. Získal 35 z 50 hlasov a vo funkcii tak nahradí tureckého funkcionára Turgaya Demirela, ktorý bol na čele európskej sekcie Medzinárodnej basketbalovej federácie od mája 2014.

Jorgeho Garbajosu azda netreba basketbalovým fanúšikom bližšie predstavovať. Počas hráčskej kariéry, ktorá sa datuje do obdobia rokov 1994 až 2012, pôsobil v popredných európskych družstvách, vrátane Realu Madrid. V rokoch 2006 až 2008 si v drese klubu Toronto Raptors vyskúšal aj zámorskú NBA. V roku 2006 sa s reprezentáciou Španielska tešil z titulu majstrov sveta. Z vrcholných medzinárodných podujatí má dovedna šesť medailí, vrátane zlata z Eurobasketu 2009. V roku 2006 tiež získal individuálne ocenenie Mr. Europa, v tom čase udeľované najlepšiemu európskemu basketbalistovi.

Po skončení hráčskej kariéry sa rodák z Torrejón de Ardoz pri Madride vrhol na funkcionársku dráhu. Od roku 2016 stál, ako sme už spomenuli, na čele španielskej národnej asociácie.
Slovenská basketbalová asociácia prijala správu o zvolení 45-ročného Jorgeho Garbajosu s radosťou, srdečne mu gratuluje a teší sa na budúcu spoluprácu.

O pozície v riadiacich orgánoch FIBA sa aktuálne uchádzajú aj dvaja slovenskí kandidáti – Andrej Kuffa kandiduje do finančnej komisie FIBA a Michal Ondruš do Výboru pre mládež. Zároveň ďakujeme Radovi Rančíkovi za jeho pôsobenie v Mládežníckej Komisii FIBA Europe počas funkčného obdobia 2019-2023.