Prievidza dominovala na Superfinále EYBL, domov si odniesla celkové prvenstvo

Basketbalisti MBA Prievidza do 13 rokov vyhrali Superfinále European Youth Basketball League (EYBL). Dejiskom turnaja je talianske mesto Roseto.

Prievidžania na turnaji neprehrali ani zápas. Základnou skupinou prešli ako nôž po masle. V prvom dueli zdolali domáci celok Roseto Basketball Academy 88:68 a v druhom duelu potvrdili veľkú dominaciu, keď porazili tím Steaua Bukurešť 101:47.

Z prvého miesta postúpili do semifinále, kde narazila na víťaza inej skupiny - Budapešť Honvéd. S týmto tímom nemali veľké problémy, zdolali ho 95:71. Ich finálový súper - Leli Bukurešť - si v semifinále poradil s Academy Istanbul tesne 73:71. Finále bolo na programe v nedeľu, 12. mája o 13:00.

Prievidžania v ňom uspeli 69:65 a tešia sa z celkového triumfu. Najviac k tomu prispel Dominik Košina, ktorý nastrieľal 26 bodov. „Víťazstvo vo finále EYBL je fantastický úspech pre MBA Prievidza, ale osobne si myslím, že aj pre celý slovenský basketbal. Ak má pamäť neklame, lebo EYBL sa hrá už dlho, tak je to prvýkrát čo slovenský tím vyhral túto medzinárodnú súťaž. V európskej lige sme odohrali 12 zápasov a podarilo sa nám všetkých 12 aj vyhrať. Finálový zápas bol suverénne najťažší, hrali sme proti víťazovi druhej skupiny Leii Bucarest, ktorí do finále prehrali iba jeden zápas. Bol to extrémne náročný zápas, Rumuni hrali počas celého stretnutia zónu 3-2, veľmi často zone press po celom ihrisku. Môžem povedať, že doteraz sme sa s takým štýlom hry nestretli. Takticky to bol zápas na úrovni U15. Nezačali sme dobre, prehrávali sme už o 14 bodov. Postupne sme sťahovali. Mali sme výborný vstup do druhého polčasu. Cez prestávku sme si nakreslili, čo môže do tej zóny platiť. Zmazali sme náskok súpera a skóre sa až do konca zápasu prelievalo zo strany na stranu. Tímovou hrou a agresívnou obranou sme to otočili. Nerád chválim jednotlivcov, ale v poslednej štvrtine dal 8 dôležitých bodov Marco Petráš, ktorý nie je vychýrený strelec. Teší ma ako trénera, že sme dostali pochvalné slová na basketbal, aký sme hrali, od súperov aj ďalších trénerov. Budúci víkend nás čakajú Majstrovstvá Slovenska v Bratislave," zhodnotil tréner Prievidze Marek Bulík