Ikona nášho basketbalu končí na vrchole. Jurčenková sa s Piešťanmi rozlúčila titulom

Odchádza na vrchole, ovenčená 14 titulmi. V roli kapitánky a so zlatom na krku. Ikona nášho ženského basketbalu Anka Jurčenková sa po viac ako 20 rokoch na palubovkách rozhodla ukončiť svoju bohatú kariéru.

Beznádejne vypredaná Diplomat aréna vytlieskala 38-ročnú basketbalistku v záverečných chvíľach rozhodujúceho finálového súboja, keď ju tréner Peter Jankovič vystriedal. Mne až pri tom striedaní došlo, že končím kariéru. Cez zápas som to nejako nechcela vnímať, nebol na to ani čas, pretože to bolo vyrovnané. Veľmi sa teším, že sme to takto zvládli. Ďakujem dievčatám, že sme takto bojovali a takisto Piešťanom, pretože som sa tu výborne cítila a lepšie to ani nemohlo byť,“ skonštatovala pre klubový web Piešťan na margo svojej derniéry Jurčenková.

Skúsená pivotka získala s Piešťanskými Čajkami druhý titul a pridať by mohla aj ďalší, no vábeniu vedenia klubu na predĺženie spolupráce napokon odolala. Vek neoklamem, sezóna je náročná. V Piešťanoch sú vysoké ciele, veľa ťažkých zápasov a ja som cítila, že som naozaj unavená. Už je proste čas. Lámali ma a ja im veľmi pekne ďakujem. Cením si to, ale viem, ako som sa cítila počas sezóny, ako som bola unavená. Mne sa tu veľmi dobre hralo, žilo a milujem to tu. Škoda, že som sem neprišla mladšia.

Jurčenková začínala s basketbalom v rodnom Prešove, avšak pod deravými košmi strávila najviac času v Košiciach. Počas pôsobenia v Good Angels zodvihla nad hlavu 12 majstrovských titulov, 11 Slovenských pohárov a dvakrát prispela k triumfu v Európskej ženskej basketbalovej lige (EWBL). So Žabinami Brno neskôr získala Český pohár a tri strieborné medaily. Vyskúšala si aj najvyššiu nemeckú súťaž, v drese Wasserburgu sa tešila z double (titul a pohár). Legionársky chlebík okúsila aj v poľskej Arke Gdyňa a v gréckom Olympiakose Pireus.

Som vďačná za svoju kariéru. Niečo som si pocestovala, spoznala som mnoho ľudí, spoluhráčok, trénerov a ľudí okolo toho. Je to úžasný a krásny šport, milujem ho. Som vďačná za všetko, všetky sezóny, ktoré som odohrala. Nehovorím, že som toho veľa pocestovala, ale aj to málo mi stačilo. Je to iné, treba si to vyskúšať, aklimatizovať sa a zaradiť sa. Treba si to hlavne užiť. Som vďačná za každý rok,“ povedala Jurčenková, ktorá sa s kúpeľným mestom rozlúčila dvoma majstrovskými titulmi, Slovenským pohárom, triumfom v Alpsko-jadranskom pohári a striebrom na Federálnom pohári.

Jurčenková sa stala legendou nielen košického či piešťanského basketbalu, ale aj reprezentačného. Farby najcennejšieho dresu hájila od roku 2007. Päťkrát štartovala aj na kontinentálnom šampionáte. V roku 2018 síce oznámila koniec repre kariéry, napokon však Slovenkám ešte pomohla k postupu na majstrovstvá Európy v roku 2021. Šiestu účasť na vrcholnom turnaji jej ale zabrzdilo zranenie. Bolo to tiež pekné. Každé leto som vedela, že bude reprezentácia a človek sa na to tešil. Je to niečo iné reprezentovať krajinu a Slovensko. To boli krásne roky plné zážitkov,“ uviedla Jurčenková pre web Piešťanských Čajok.

A čomu sa bude venovať prešovská rodáčka na športovom dôchodku? Ja dúfam, že pri basketbale zostanem. Najskôr si chcem užiť tieto momenty a potom budem riešiť, čo ďalej, dodala na záver už bývalá basketbalistka.