Je rozhodnuté. Patrioti Levice sa stali majstrami Niké SBL

Basketbalisti Patriotov Levice sa stali majstrami Niké SBL. Vo štvrtom finálovom zápase zdolali Spišských Rytierov na ich palubovke suverénne 104:64 a obhájili titul spred minulého roka.

Patrioti získal už tretí titul v rade, keď sériu započalli v sezóne 2021/2022. Rok predtým sa tešili práve Spišiaci. Levičania boli dominantní počas celej sezóny. Zo 44 zápasov prehrali len desaťkrát, v základnej časti ťahali za kratší koniec len v siedmich dueloch.

Štvrťfinále zvládli úradujúci majstri bez vážnych problémov, keď zdolali BKM Lučenec 3:0 na zápasy. V podobnom duchu sa spočiatku niesla aj semifinálová séria proti Komárnu, keď Levičania vyhrali prvý zápas. V sérii platilo môj dom, môj hrad a napokon sa z výhry 3:2 na zápasy tešili Levičania. Vo finále nedali Rytierom žiadnu šancu, až na tretí zápas, ktorý vyhrali rytieri 75:72 a nezískali titul v domácom prostredí.

Spišskí Rytieri - Patrioti Levice 64:104 (40:59)

Rytieri: Harris 19, Juríček 13, Lopez 12, Mrviš 6, Antoni, Reeves po 4, Hlivák, Pipkins po 3

Levice: Wheeler 29, Adaway 14, Abrhám 13, Howard 10, Kneževič, Kovac, Vrbica po 9, Bojanovský 6, Chaban 3, Krajčovič 2, Pažický

Rytieri držali krok so súperom len v prvej štvrtine. V nej dokázali viesť niekoľkokrát minimálnym rozdielom jedného koša. Veeľký zlom prišiel v druhej časti prvého polčasu, keď Levičania hrali mimoriadne dominantne. Súperovi odskočili hneď v úvode a vytvorili si náskok najviac 24 bodov za stavu 56:32.

Druhý polčas už bolo cítiť, že z Levičanov opadol stres a bavili sa basketbalom. Naopak, Rytieri začali cítiť, že v tomto zápase už nemajú žiadnu šancu a so sezónou sa už rozlúčia. Po tretej štvrtine viedli Levičania už 82:53 a v poslednej časti sa už len dohrávalo. Patriotom sa v posledných minútach podarilo prekroočiť 100-bodovú hranicu a mohli sa tešiť z majstrovského hetriku.

Hlasy po zápase:

Michal Madzin, tréner Patriotov: "Veľká vec. Priebeh zápasu nám vlial obrovskú energiu a vieru v to, že to môžeme zvládnuť. Podarilo sa a tešíme sa, že držíme pohár nad hlavou. Do tohto stretnutia sme vošli s veľkou energiou, v prvom polčase sme si urobili takmer 20-bodový náskok. Spišská síce v tretej štvrtine stiahla na 12 bodov, ale dôležité je, že v priebehu dvoch-troch minút sme to opäť natiahli na 20 bodov a vtedy, myslím si, že sme zlomili zápas."

Boris Bojanovský, hráč Patriotov: "Vždy je to parádny pocit. Už sme z toho urobili takú tradíciu, že keď sa nevyhrá titul, tak je to sklamanie. Sme radi, že sa nám to opäť podarilo a boli tu s nami naši fanúšikovia. Môžeme oslavovať.“

Teo Hojč, tréner Rytierov: "Podľa mňa rozhodla kvalita Levíc, zaslúžene vyhrali a gratulujem im k titulu. Pre nás má striebro cenu zlata, aspoň pre mňa, vzhľadom na to, aká bola sezóna. Vybojovali sme si finále, vyhrali sme jeden zápas v Leviciach a chceli sme to trochu natiahnuť, ale súper bol lepší. Prehrali sme s tímom, u ktorého sme mohli vidieť, čo znamená Európsky pohár FIBA a na to sa poskladá družstvo. My sme hrali bez Michaela Fuseka a bolo to cítiť, možno by to bolo inak, ale chýbal nám. Do finále sme išli zo 6. miesto, čo je niečo výnimočné a nič také sa doteraz nestalo. Vždy sa to dá urobiť lepšie, ale pri zhrnutí všetkého som šťastný."

Viktor Juríček, hráč Rytierov: "Keď z nás toto celé opadne, tak si možno o pár dní uvedomíme, že zo 6. miesta, vo veľmi náročnej sezóne, ktorá bola pre nás všetkých ťažká, sa nám podarilo prebojovať do finále. Treba dať všetok kredit Leviciam, ukázali, ako sa má hrať kolektívny basketbal a ukázali svoju kvalitu. Gratulujem im."