Lotyšov sme potrápili, no o víťazstvo nepripravili

LOTYŠSKO – SLOVENSKO 82:74

(18:11, 17:23, 21:20, 26:20)

Aj vo štvrtok proti Belgicku stratili basketbalisti Slovenska prvý polčas len o jediný bod (35:36), no napokon vyfasovali 57:83. Lenže história sa neopakovala. Hoci v Rige Slováci prehrávali po dvadsiatich minútach rovnako o bod 34:35, favorizovaných domácich výrazne potrápili, ešte počas záverečnej časti šli dvakrát do vedenia a napokon po sympatickom výkone uhrali podstatne lepší výsledok 74:82.

Domáci boli v úvode dôraznejší, vyhrávali 7:0 a neskôr aj 16:5. V druhej časti však začali diktovať tempo slovenskí reprezentanti. Kompletne zmazali stratu a pred prestávkou krátko viedli 34:33. Do šatní odchádzali so spomínaným minimálnym mankom 34:35. Teraz však po zmene strán nepoľavili, Lotyšom neumožnili žiadny únik. Štvrtú štvrtinu odštartovali naši šnúrou 5:0 a predrali sa tak do vedenia 59:56. Hoci domáci potom otočili na 62:61, slovenskí reprezentanti znova kontrovali šnúrou 5:0 a opäť viedli 66:62. Lotyši si však nedopustili prekvapenie, v kľúčových momentoch im padli aj ťažšie strely. Otočili na 73:68 a v závere natiahli vedenie na konečných 82:74. „Gratulujem súperovi. A ďakujem môjmu tímu, že bojoval až do konca,“ začal svoje hodnotenie náš tréner Oleg Meleščenko a pokračoval: „Výrazne sme sa zlepšili v porovnaní s prvým zápasom. Po dlhom čase je to pre nás nová úroveň, budujeme nový, mladý tím. Zlepšenie bolo vidno. Všetky zápasy na tejto úrovni sú pre nás veľmi dobrá skúsenosť a verím, že od jedného k druhému sa budeme zlepšovať. Duel sme si prehrali sami drobnými detailmi. To je skúsenosť, ktorú si z toho môžeme vziať.“ Podobne sa vyjadril aj kapitán Vladimír Brodziansky, autor 21 bodov: „Odohrali sme dobrý zápas. Na konci oni premenili zopár ťažkých striel – za to klobúk dole. Ale o tom je basketbal, že výborní hráči aj v koncovkách premieňajú ťažké strely. Oni to dokázali, my nie. Dobrá lekcia pre nás, musíme sa poučiť a silnejšie finišovať. Intenzitu, s ktorou sme dnes hrali, si musíme udržiavať po štyridsať minút.“

Ďalšie asociačné termíny vyhradené pre európsku kvalifikáciu sú naplánované na február budúceho roka. Slovensko čaká najprv v piatok 25. 2. 2022 duel v Srbsku a vzápätí, v pondelok 28. 2. 2022, privíta rovnakého súpera na svojej pôde. Prvá fáza vyvrcholí až na prelome júna a júla.

Do nového roka Slováci síce vstúpia na poslednej štvrtej priečke A-skupiny, avšak ich výkon proti Lotyšsku a najmä markantné zlepšenie oproti duelu s Belgickom sú predsa len dôvodom na opatrný optimizmus. Zaujímavé je, že na čele sa po úvodných dvoch hracích dňoch trocha nečakane usadili Belgičania, ktorí najprv deklasovali Slovensko 83:57 a potom v nedeľu doma šokovali Srbsko 73:69

LOTYŠSKO: Zoriks 15, Dai. Bertans 7, Ate 6, Cavars 5, Gražulis 2 (Lomažs 28, Pasečniks 11, Skele 5, Mejeris 3, Laksa 0).

Tréner: L. Banchi.

SLOVENSKO: Brodziansky 21, Krajčovič 14, Doležaj 13, Ihring 7, Pavelka 0 (Abrhám 9, Bojanovský 4, Körner 4, Bátovský 2, Rób. Rožánek 0, Petráš 0).

Tréner: O. Meleščenko.

TH: 16/14 – 14/12.

FAULY: 18 – 18.

5 FAULOV: 39. Gražulis.

TROJKY: 38/14 – 20/6.

ROZHODCOVIA: Lanzarini (Tal.), Proc (Poľ.), Jurčevič (Chorv.).