Nováčikovi z Trenčína pomôže Mária Felixová

Trenčín bude s tímom BK AS historicky nové meno na mape najvyššej slovenskej súťaže basketbalistiek. V kolektíve úplného nováčika Niké extraligy žien sa však táto jasná charakteristika nebude týkať všetkých aktérok, keďže medzi nimi sa objaví aj širšej športovej verejnosti známe meno Mária Felixová.

Rodáčka z Ružomberka a bývalá slovenská reprezentantka nám pred troma rokmi pri svojej rozlúčke s vrcholovým basketbalom načrtla, že trénerstvu, čo vyštudovala na UMB v Banskej Bystrici, by sa chcela venovať v Bratislave alebo v Piešťanoch. A tu „zrazu“ Trenčín. „Po návrate zo Španielska, kde som hrala naposledy vážny basketbal, som naozaj išla do Piešťan. Aj preto, že som v tomto meste niekoľko rokov pôsobila ako hráčka. V zložitom covidovom období som sa polroka venovala deťom v prípravke, ale vzápätí som odišla do Trenčína za priateľom Jurajom,“ prezradila nám dôvod svojho presunu do trochu severnejšieho mesta v povodí Váhu.

Mária Felixová tam mala v roku 2021 pôvodne ambíciu učiť na športovej škole, ale krátko nato ju zlákal Richard Ďorďai do nového basketbalového klubu AS (existuje od roku 2019), ktorý založil aj so svojimi partnermi spod košov, Andrejom Helešom, Michalom Mucskom, Jaroslavom Vidom a Jurajom Petrovským. „Majka“, ako ju všetci pod košmi oslovujú, vtedy začala trénovať žiačky i kadetov, teda dievčatá i chlapcov. Klub sa im takmer rovnocenne v tomto športe stále venuje. „Teraz sú už z kadetov ,mladí muži’ v kategórii U23. Mojím hlavným poslaním je ich trénovanie, ale súčasne som v klube aj šéftrénerka. A v doobedňajších hodinách sa venujem klubovej administratíve,“ objasnila nám svoju priam každodennú činnosť v meste pod hradom Matúša Čáka.

Netají, že zrejme aj jej slovo zavážilo pred niekoľkými týždňami, keď sa naskytla možnosť na dodatočný vstup Trenčína do Niké extraligy žien. „Sľúbila som, že dievčatám popri svojich hlavných povinnostiach pomôžem svojimi skúsenosťami. Predovšetkým na tréningoch a zrejme aj v niektorých zápasoch,“ skonštatovala 192 cm vysoká pivotka. Pred troma rokmi, keď vcelku nečakane „vystavila stopku“ svojej hráčskej kariére, sa sťažovala na ťažkosti s pravým kolenom, čo bol aj jeden z dôvodov jej vtedajšieho rozhodnutia. „To koleno stále nie je zdravé, mám v ňom poškodený krížny väz, ale vydržalo aj terajšiu letnú prípravu. Absolvovala som ju celú, avšak teraz to už s tréningami nepreháňam. A sama som zvedavá, ako bude reagovať v zápasoch extraligy, ktoré skúsim. Nechcem však, aby sa hovorilo, či písalo, že Felixová sa vracia do veľkého basketbalu. Bude to len moja výpomoc mladším a mladým Trenčiankam, keď nebudem mať iné povinnosti,“ zdôraznila basketbalistka, ktorá počas svojej kariéry hrala basketbal i v Česku, Švédsku a Španielsku.

Ďorďai: Už veľa pomohla

„Majka Felixová nám v klube už aj doteraz veľmi pomohla. Nie náhodou je v ňom šéftrénerka. Skúseností má na rozdávanie. Aj jej názor zohral svoju úlohu, keď sme urobili úspešný pokus s dodatočnou prihláškou do extraligy žien. Dievčatá motivuje aj svojou osobnou účasťou na tréningoch, všetkým vie byť nápomocná,“ zveril sa nám Richard Ďorďai, generálny manažér a takisto aj tréner žien v BK AS Trečín.

Kto je Mária Felixová

Narodila sa 22. augusta 1990 v Ružomberku, kde sa venovala basketbalu až do konca sezóny 2011/12 s polročným hosťovaním v Banskej Bystrici. Potom hrala 192 cm vysoká pivotka štyri sezóny (2012 – 2016) za Piešťanské Čajky. V ročníkoch 2016/17 a 2017/18 bola hráčkou BK Slavia Praha, v zahraničnom pôsobení pokračovala vo švédskom tíme Lulea Basket (2018/19) a naposledy (2019/20) v španielskom Clube Deportivo Zamarat v meste Zamora. Bola reprezentantka Slovenska, nastúpila napríklad vo všetkých šiestich kvalifikačných zápasoch ME 2019, na ktoré však Slovenky nepostúpili. Často sa venovala aj trojkovému basketbalu, takisto v ňom neraz reprezentovala Slovensko.

Vyšlo v denníku Šport 14. septembra 2023