Páleníková prvýkrát vyhrala anketu Basketbalistka roka: Som vďačná za toto ocenenie

Premiérovou víťazkou v ankete Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) Basketbalistka roka sa za rok 2022 stala Terézia Páleniková, ktorá vystriedala na prvom mieste Barboru Wrzesiňskú. Dvadsaťsedemročná basketbalistka má za sebou vydarené pôsobenie v Španielsku, tieto výkony si priniesla aj do reprezentácie Slovenska.

Po viacerých pódiových umiestneniach sa jej podarilo prvýkrát vystúpiť v tejto ankete na vrchol. „Som vďačná za toto ocenenie a že mnoho ľudí za mňa hlasovalo. Je to milé ocenenie, ktoré mi ukazuje, že som na správnej ceste. Čakala, nečakala, vedela som, že mám za sebou kvalitný ročník, ale nezapodievala som sa tým, či vyhrám alebo nevyhrám. K tímovému športu je to milé ocenenie. Po krátkej odmlke som sa vrátila do reprezentácie a výkonmi v zahraničí som potvrdzovala, že patrím k najlepším v tíme. Verím, že ďalšia sezóna bude ešte viac úspešná, či tímovo alebo osobne,“ načrtla pre TASR Páleníková svoje dojmy z ocenenia. 

Slovenská reprezentantka má za sebou druhý rok v Španielsku, keď sezónu 2022/2023 rozbiehala najskôr v Tenerife. „Momentálne ma to baví v zahraničí. Teším sa na ďalšie angažmán, ktoré ma čaká. Ja som sa už na Slovensku nahrala, teraz skúšam teda zahraničie. Bola to určite náročná sezóna, tam som sa asi najviac basketbalovo vyhrala, preto som napokon prestúpila na play off do Girony. Síce sa prestriedalo niekoľko trénerov, ale jeden z nich bol po basketbalovej stránke dobrý. Sama sebe som si aj dokázala, že viem hrať a družstvo sa môže na mňa spoľahnúť,“ myslí si Páleníková.

Potom prišla nečakaná šanca z euroligového UNI Girona, aj keď z toho boli napokon len tri stretnutia. „Girona bola jedna skvelá skúsenosť, ale krátka, pretože sme nečakane vypadli už vo štvrťfinále. Mali veľa zranených hráčok, na mňa dostali výnimku aj po konci prestupového obdobia. Niekoľko týždňov sa na to čakalo, ale som rada, že som sa pred play offdostala do Girony. Stretla som tam najlepšie hráčky v Európe a tiež z WNBA. Mala som možnosť spolupracovať s tými najlepšími a veľa som sa naučila za krátky čas,“ uviedla víťazka ankety Basketbalistka roka 2022. 
 

Kvalitné individuálne výkony si priniesla tiež do bielo-modrého slovenského dresu. Najskôr pomohla vo februári k postupu na majstrovstvá Európy, aby v Slovinsku prispela ku konečnému 12. miestu. „Ja som sa tam cítila výborne. V poslednom čase je to veľmi dobré. Prešla som si rôznymi fázami, ale momentálne som spokojná a vyrovnaná. Prídem do reprezentácie, odrobím si svoju prácu a hrám tam s mojimi najlepšími kamarátkami, čo je obrovská výhoda. Cez ME ma trápili drobné zdravotné problémy, ale svojou húževnatosťou a tímovosťou som dopomohla k víťazstvu nad Tureckom,“ povedala Páleníková.

V novom ročníku zostáva mimo domácich paluboviek, na kontrakte sa dohodla s izraelským Maccabi Haifa. Očakávania od ďalšieho klubového angažmánu sú vysoké: „V prvom rade sa teším na najbližšie angažmán. Vybralo som si to z dôvodu, že to malo mnoho atribútov, ktoré ma zaujali. V prvom rade je to priestor na ihrisku, byť ťahúňkou družstva, pretože v tíme sú len tri zahraničné hráčky. Samozrejme, zadarmo to nebude, ja to ukážem na palubovke.