Po skvelom obrate pokračujú Slovenky na Challengeri bez prehry, Rumunsko zdolali rozdielom o bod

Slovenské basketbalistky do 16 rokov pokračujú na FIBA European Challengeri v Piešťanoch vo víťaznej jazde, po vynikajúcom obrate zdolali Rumunsko vo veľkej dráme najtesnejším možným rozdielom - 55:54. Po dni voľna pokračuje dianie v D-skupine, v nedeľu 15. augusta o 20.00 h si zverenkyne trénera Petra Jankoviča zahrajú s Izraelom.

Slovenky nezačali tretie vystúpenie na domácom Challengeri najlepšie, od Rumunska na úvod inkasovali päť bodov za sebou. Strelecké mlčanie trvalo takmer 3 minúty, ale následne prišla takmer identická bodová odpoveď. Celá úvodná štvrtina sa niesla v zbesilom tempe, čo viac vyhovovalo nášmu súperovi. Ten si držal po prvej štvrtine mierne vedenie - 17:14. V druhej perióde pokračovala vyrovnaná partia, slovenské basketbalistky sa postupne adaptovali na hru Rumuniek. Viackrát sa bodovo priblížili, ale napokon prvý polčas prehrali 27:30.

Tretia štvrtina opäť nezačala vôbec dobre, šnúra 0:7 priniesla pre Slovensko až 10-bodové manko v zápase. Akurát vtedy naše basketbalistky zabrali a veľkou chuťou, bojovnosťou a nasadením stiahli na rozdiel jedného koša - 37:39. Aj s podporou publika žila nádej na udržanie stopercentnej bilancie, pred poslednou 10-minútovkou však bolo skóre nepriaznivé - 43:47. Štvrtá štvrtina priniesla pravú bitku o víťazstvo, oba tímy si nadreli na každý jeden úspešný kôš. Dôležitý moment prišiel niečo vyše 3 minúty pred koncom, Szmerekovej sa podarilo vyrovnať na 52:52. Bola to dráma až do posledných sekúnd, 33 sekúnd pred koncom viedlo Slovensko najtesnejším možným rozdielom - 55:54. Rumunky mali posledné šance, ale slovenský výber ubránil kľúčové útoky a na Challengeri pokračuje stále bez prehry.

FIBA U16 European Challenger - D-skupina:

Slovensko - Rumunsko 55:54 (14:17, 13:13, 16:17, 12:7)

Slovensko: Szmereková 15, Tomajková 8, Taušová 6, Chovaníková 5, Podhraská 0 (Valová 10, da Cruz 5, Šedivá 4, Nigutová 2, Jakabová a Uhlíková 0)

Rumunsko: Panaitová 21, Davidová 12, Stanescuová 7, Pricopová 4, Nemethová 2 (Puscasuová 6, Oinaurová 2, Beleganteová, Munteanuová, Nemesová a Rosuová 0)

TH: 26/14 - 21/9, Fauly: 22 - 23, Trojky: 3 - 3, Rozhodovali: Meszáros (Maď.), Povoroznjuk (Ukr.), Galuková (Izr.), 100 divákov.

Povedali po zápase:

Peter Jankovič, tréner Slovenska: „Myslím si, že sme sa nezložili, čo bolo fajn, aj keď to s nami už nevyzeralo fajn. Hlavne v druhom polčase sme prehrávali o 10 bodov, ale fakt veľkou bojovnosťou to dievčatá potiahli a chceli. Som rád, že opäť potiahla iná hráčka, zase z lavičky a mladá, čo je prísľub. Určite musíme pracovať na našej psychike, mentálnej príprave, toto nám chýba. Nevadí, aj o tom to je. Buďme radi, že sme vyhrali takýto ťažký zápas. Pre všetkých je to obrovská skúsenosť, som rád. Máme deň voľna, oddýchneme si a v nedeľu nás čaká najťažší súper - Izrael.“

Carlota Sofia da Cruz, hráčka Slovenska: „V druhom polčase sme sa vrátili skvelou energiou a napokon sme to zvládli. Veľmi sme chceli a dali sme do toho všetko.“