Predkvalifikácia Eurobasket 2025: SLOVENSKO – DÁNSKO 74:70

Prvé víťazstvo je doma! Basketbalisti Slovenska si v Leviciach v stredu večer poradili s rebríčkovo vyššie postaveným súperom, keď po dobrom tímovom výkone zdolali Dánsko 74:70. Po premiérovom víťazstve v rámci D-skupiny druhej fázy predkvalifikácie Eurobasketu 2025 sa naši reprezentanti vrátili do boja o priamy postup do „veľkej“ európskej kvalifikácie.

SLOVENSKO – DÁNSKO 74:70
(23:17, 16:18, 18:11, 17:24)
Domáci otvorili skóre, ale keďže v úvode dovolili hosťujúcemu Danielovi Mortensenovi, aby „zdvihol“ štyri trojky, museli po väčšinu prvej časti doťahovať. V dobrej záverečnej sekvencii však Mário Ihring predsa len otočil na 17:16 a vďaka jeho umnej spolupráci s pivotom Michaelom Fusekom vyhrali domáci úvodnú desaťminútovku 23:17. Keďže Ihring dokázal Fuseka opakovane nájsť aj na začiatku druhej štvrtiny, v 12. minúte viedli Slováci už 27:17, lenže potom inkasovali dve rýchle trojky, hostia sa vrátili do hry, postupne znížili na 26:29, neskôr aj na 30:32, či 33:34, až v 18. minúte otočili Darkom Jukičom, ktorý ich dvomi šestkami poslal do najtesnejšieho vedenia 35:34. Slováci však okamžite kontrovali, po košoch Jakuba Mokráňa a Vladimíra Brodzianskeho a viacerých nepresnostiach na oboch stranách tak vyhrali prvý polčas 39:35.
Mimochodom, „Brodzy“ stihol za 15 minút, ktoré si „odkrútil“ v prvom polčase, nastrieľať 14 bodov. V druhom polčase pridal ďalších 9. Krátko po zmene strán poslal svoj tím opäť do dvojciferného vedenia – 45:35. Dáni sa v tejto fáze trápili, na svoj prvý kôš v druhom polčase čakali až do 25. minúty. Aj vďaka tomu sa Slováci dominujúci na oboch koncoch ihriska odpútali na 53:35. Potom však Dáni dokázali zase raz pribrzdiť Slovákov, a do konca štvrtiny skorigovať na 46:57. Hostia sa uprostred záverečného dejstva dotiahli na 50:60, ale naša reprezentácia opakovane odskočila – tento raz na 68:50. Žiaľ, hostia takticky zvládli záver a dokázali toto manko skresať len na 4 body. Na fakte, že Slovensko nakoniec zaknihovalo výhru 74:70, sa však už nič nezmenilo.

Najbližšie čaká našich reprezentantov cesta do nórskeho Bergenu, kde si v nedeľu od 18.00 zmerajú sily s domácim výberom.

SLOVENSKO: Brodziansky 23, Ihring 16, Mokráň 13, T. Malovec 8, Š. Krajčovič 2 (Fusek 10, Majerčák 2, Bachan 0, Doležaj 0).
Tréner: A. Naglič.
DÁNSKO: Jukič 21, Mortensen 14, Bergstedt 13, Sorensen 6, Darboe 4 (Klussmann 5, Sturp 4, Mitgaard Pedersen 1, Petersen 9).
Tréner: A. Foss.
TH: 23/13 – 16/9.
FAULY: 23 – 19.
5 FAULOV: 39. Mokráň.
TROJKY: 27/7 – 25/11.
DIVÁCI: 1000.
ROZHODCOVIA: Jurčevič (Chorv.), Chueca Morenová (Šp.), Prpa (Srb.).

HLASY PO STRETNUTÍ
Aramis NAGLIČ (tréner Slovenska): „Musíte rešpektovať každého súpera. Hral proti nám súper, za ktorého nastupujú traja veľmi kvalitní hráči. Tímovou hrou sme dokázali vyhrať. Teší ma, že sme kontrolovali doskok a máme rovnaké číslo ako súper. To bol prvý cieľ. Vydržali sme to vďaka výbornej partii. Brodziansky ukázal, že aj keď nie je vo vrcholnej forme, tím ho veľmi potrebuje, pretože mu dodáva stabilitu. Všetci odohrali dobre, možno ešte môžem pochváliť Ihringa, ktorý zahral ako skutočný líder.“
Mário IHRING (hráč Slovenska): „Určite zavládla spokojnosť. Je to pre slovenský basketbal prvá výhra po dlhšom čase. Pomôže nám lepšie sa motivovať do ďalších bojov. Nemôžeme však byť úplne spokojní, keďže na konci sme to skoro pokazili. Musíme sa z toho poučiť.“