Predkvalifikácia Eurobasketu 2025: NÓRSKO – SLOVENSKO 56:68

Basketbalisti Slovenska uhrali v nedeľu večer v nórskom Bergene výborný výsledok. Domácu reprezentáciu zdolali 68:56, odplatili jej tak augustovú prehru 67:87, ba čo viac, udržali sa v hre o priamy postup z druhej fázy prekvalifikácie európskeho šampionátu 2025.

Odveta sa hrala podľa celkom iných nôt než spomínaný vzájomný duel v auguste. Sprvoti síce nórsky „small ball“ robil našej defenzíve problémy – domáci zo stavu 9:12 potiahli šnúru 11:0 a aj vďaka tomu vyhrali prvú štvrtinu – ale slovenská orbana už nekolabovala. Navyše, vpredu dokázali nachádzať Slováci odpoveď najmä vďaka Vladimírovi Brodzianskemu, tvorcovi hry Máriovi Ihringovi, či sebavedomému Jakubovi Mokráňovi. Aj vďaka tomu sa naša reprezentácia ešte na konci prvého polčasu chopila iniciatívy a následne aj ujala vedenia. Prvý polčas vyhrala 36:33.

Po zmene strán sa hrala vyrovnaná partia, v ktorej mali mierne navrch hostia. Nedokázali sa však odpútať, a tak bolo jasné, že o víťazovi sa rozhodne až v koncovke. Päť minút pred koncom bol stav 56:49 pre Slovákov a aj keď Nóri znížili na 51:56, trojka Mareka Doležaja a ďalší kôš výborne hrajúcehoMokráňa poslali Slovensko v 37. minúte do vedenia 61:51. A keď v 38. minúte udrel Doležaj spoza oblúka ešte raz, opäť poslal Slovensko do dvojciferného vedenia 64:54. To dodalonašim reprezentantom potrebnú sebaistotu a keďže v posledných minútach nepoľavili, uhrali cenné víťazstvo68:56.

Škoda, že Slovensku sa nepodarilo celkom zmazať 19-bodové manko zo spomínaného augustového súboja proti Nórsku, no aj tak ide o dobrý výsledok. Rovnako tak škoda, že Dáni nedoviedli do víťazného konca včerajšiu partiu v Severnom Macedónsku, kde väčšinu zápasu viedli, no napokon prehrali 71:74 po predĺžení. Najbližšie proti Macedónčanom tak Slováci potrebujú víťazstvo o viac ako štyri body. Ak ho dosiahnu a na dánskej pôde potvrdia, budú ešte potrebovať pomoc Nórov, aby aj oni zdolali Balkáncov a za týchto okolností naši vyhrajú D-skupinu a postúpia priamo do „veľkej“ európskej kvalifikácie Eurobasketu 2025. Ak niečo z toho nevyjde, Slovákov čaká tretia fáza predkvalifikácie. To sa však dozvieme až budúci rok, keď zverenci AramisaNagliča vo štvrtok 23. februára 2023 privítajú Severných Macedónčanov a svoje účinkovanie zavŕšia v nedeľu 26. februára zápasom v Dánsku. Pripomíname, že priamo do „veľkej“ európskej kvalifikácie ME 2025 postupuje len víťaz skupiny.

NÓRSKO – SLOVENSKO 56:68

(20:16, 13:20, 13:14, 10:18)

NÓRSKO: Ndow 17, Frey 13, Mjoes 8, Berg 4, Jawara 4 (Ndiaye 3, Kolstad 3, Dolven 2, Odfjell 2, Sommerfeldt 0).

Tréner: M. Eckhoff.

SLOVENSKO: Brodziansky 20, Mokráň 18, Ihring 10, Krajčovič 0, T. Malovec 3 (Bachan 9, Doležaj 8, Fusek 0, Majerčák 0).

Tréner: A. Naglič.

TH: 7/5 – 14/10.

FAULY: 18 – 17.

TROJKY: 29/7 – 27/10.

ROZHODCOVIA: Vitkauskas (Lit.), Sanchéz Sixto (Šp.), Župančič (Slovin.).

D-SKUPINA
VČERA: Nórsko – SLOVENSKO 56:68 (33:36), Severné Macedónsko – Dánsko 74:71 pp (32:37, 64:64).

1. S. Macedónsko    4    4    0    284:252    8