Predkvalifikácia ME 2025: SLOVENSKO – NÓRSKO 68:87

Basketbalisti Slovenska túžili vykročiť do nového kvalifikačného cyklu správnou nohou. Nakoniec však utŕžili pri svojom debute v druhej fáze predkvalifikácie ME 2025 nepríjemnú prehru s Nórskom, ktoré bolo mnohými považované za outsidera D-skupiny.

Slováci sa museli zaobísť bez svojej ústrednej postavy Vladimíra Brodzianskeho, ktorý si doliečuje členok. Po dvoch rokoch sa však mohli opäť spoľahnúť na naturalizovaného Andreho Jonesa. Ten bol streleckým lídrom domácich, no hrdinom prvého polčasu bol hosťujúci Harald Frey. Na palubovke mu stačilo stráviť len čosi vyše 14 minút, aby Slovákom nastrieľal 27 bodov a najväčšou mierou sa pričinil o to, že po dvadsiatich minútach odchádzali hostia do šatní s náskokom 42:33. Domáci sa trápili na oboch koncoch ihriska a nebyť Jonesovho bodového príspevku, ich strata mohla byť ešte výraznejšia.

Po zmene strán sa domáci výber snažil otočiť nepriaznivo sa vyvíjajúci zápas. Jeho snahu však negovali zbytočné chyby. Nóri dokázali trestať temer každú nedôslednosť, a tak sa v 27. minúte odpútali na 58:46. Lenže v 29. minúte sa Slováci aj tak dostali na sľubných 53:58 a 56:60, keď do útoku zavelil Jakub Mokráň. Žiaľ, ten istý hráč na opačnej strane pri úspešnej trojke fauloval Bounu Ndiayeho a severania odrazu viedli 64:56 a za chvíľu aj 66:56. Pohodlný náskok si preniesli do záverečnej periódy a v nej ho ešte natiahli na konečných 87:68.

V sobotu sa naši reprezentanti letecky presunú do Skopje, kde si v nedeľu zmerajú sily s favorizovaným domácim výberom Severného Macedónska. Následne sa basketbalisti rozídu do klubov a ďalšie asociačné termíny prídu na rad až na jeseň: vo štvrtok 10. novembra Slováci privítajú doma Dánsko, v nedeľu 13. sa predstavia v Nórsku. Druhá fáza predkvalifikácie ME 2025 vyvrcholí budúci rok v závere februára.

SLOVENSKO – NÓRSKO 68:87

(20:21, 13:21, 23:24, 12:21)

SLOVENSKO: Jones 17, Mokráň 13, Körner 9, Ihring 8, Krajčovič 5 (Abrhám 8, Doležaj 4, Pavelka 2, Fusek 2, Hlivák 0, Volárik 0).

Tréner: A. Naglič.

NÓRSKO: Frey 37, Mjoes 13, Ndow 12, Jawara 5, Berg 2 (Ndiaye 9, Odfjell 4, Kolstad 3, Dolven 2, Sommerfeldt 0).

DIVÁCI: 500.

ROZHODCOVIA: Sahin (Tur.), Gracin (Chorv.), Ninkovič (Srb.).

POVEDALI PO ZÁPASE

Aramis NAGLIČ (tréner Slovenska): „Vždy, keď sme sa dotiahli naozaj blízko, spravili sme katastrofálne chyby – nazval by som ich technickými chybami: fauly, stratené lopty, alebo sme nedali otvorené strely, šestiek sme veľa nepremenili. Myslím si, že ide trocha aj o mentalitu, uvidíme, čo ukážu ďalšie zápasy.“

Šimon KRAJČOVIČ (kapitán Slovenska): „Ťažko sa mi to hodnotí. Konečný výsledok možno neodzrkadľuje priebeh zápasu. O tých skoro dvadsať bodov to iste nebolo. Nemali sme zlý vstup, ale nechávali sme Nórom príliš veľa ľahkých košov – donášok, otvorených trojok, ktoré premenili a potom, keď sa chytili, ťažko sa to zastavovalo. Určite sme si zápas predstavovali inak, ale takáto je realita a my sa s tým teraz musíme vyrovnať.“