Prievidza odohrala zápas s Barcelonou. Úplne iný level ako na Slovensku, vravel tréner Bulík

Basketbalisti MBA Prievidza do 12 rokov majú za sebou jeden z najlepších zápasov v ich začínajúcich sa kariérach. Po dohodách si zmerali sily s azda najlepším tímom na celom svete, FC Barcelona. Duel hrali priamo v tréningovom stredisku klubu. 

Ako povedal pre slovakbasket.sk tréner mládežníkov Marek Bulík, celé prostredie bolo perfektné. "Hrali sme v akadémii Barcelony, kde majú futbalové ihriská, vlastné palubovky. Bolo vidieť úctu aj rešpekt voči Prievidzi. Boli priateľskí, milí aj počas zápasu. Všetci mali z toho veľký zážitok. Je teraz na nás, aby sme im vytvárali také podmienky, aby si hráči zaslúžili zápas s takýmto súperom. Ak to človek nezažije na vlastnej koži, ani nevie, na čom má pracovať," uviedol. 

Zápas sa hral formát šesťkrát po osem minút, čo je asi o polovicu viac ako trvajú bežné zápasy na Slovensku. Zápas sa ale nezrodil len tak, z ničoho nič. Chlapci si to podľa trénera zaslúžili. "Nie je to len tak, že niekto zatelefonoval do Barcelony a odohrá s nimi zápas. Naše družstvo U12 vyhralo kvalitný turnaj v Kaunase. Ďalej sme vyhrali dobrý turnaj v Španielsku. Vyhrali sme turnaj v Talianskom Pesare či vo Wroclawe. Na Slovensko dominujeme, minulú sezónu sme vyhrali všetky zápasy," konkretizoval Bulík. 

Duel sa hral vo veľmi rýchlom tempe. "Na chlapcoch to zanechalo šok, prehrávali sme už 0:9. Potom po time-oute som ich ukľudnil. Od toho momentu to bolo o niečo vyrovnanejšie. Prvú štvrtinu sme nakoniec prehrali o sedem bodov. Po polčase sme prehrávali o osemnásť bodov," povedal. 

Zápas napokon skončil výsledkom 79:45 pre domácich. "Naši chalani sa s tým rýchlym tempom dokázali vyrovnať. Na Slovensku to dokážu zažiť len proti Interu Bratislava. Ani na jednom z medzinárodných turnajov nebolo také tempo a kvalita na každom poste. U nás na Slovensku chceme pomaly od detí, ab hrali 1 na 1. Barcelona svojím spôsobom dodržiavala všetky princípy obrany. Bolo potrebné hrať oveľa kolektívnejšie," vzdvihol kvality súpera. 

Tréner Barcelony po zápase priznal, že pre nich zápas mal zmysel. "To je pre nás povzbudenie do ďalšej práce. Na Slovensku to v tréningovom procese nevieme natrénovať. Keby sme sme odohrali ďalšie zápasy so súperom porovnateľným Barcelone, je potrebné cestovať do Španielska či na Balkán. Je to aj finančne náročné. Je to cesta, aby sme sa posúvali ďalej. Videli, ako vyzerá top basketbal na svete. Veľa družstiev na svete lepších nie je," dodal Bulík. 

Trénera zaujalo aj to, že počas zápasu bol k dispozícii zdravotnícky personál, pričom išlo len o prípravu. Do areálu sa museli dostať cez bezepčnostnú kontrolu. "Overovali si, či niekoho takého vôbec očakávajú. Bol to úplne iný level ako na Slovensku. Na tréningu, ktorý mali pred našim zápasom, bolo asi šesť trénerov," povedal. 

Podľa Bulíka zanechali hráči v Barcelone dobrý dojem. "Boli otvorení aj tomu, aby sa spustila nejaká spolupráca v rámci stáže. Učiť sa od najlepších je asi tá top cesta a môže to pomôcť aj slovenskému basketbalu. V Prievidzi potrebujeme pracovať na tom, aby sme mali v každej kategórii úroveň ako U12," uzavrel.

Zostava Prievidze v prípravnom zápase s Barcelonou: Alex Pavlenda, Matej Richter, Michal Müller, Marco Petráš, Tomáš Ličko, Miroslav Hlinka, Blažej Slugeň, Šimon Bohát, Jakub Inštitoris