Prvá výhra Slovenska v príprave na majstrovstvá Európy

Slovenská ženská basketbalová reprezentácia zaznamenala v príprave na majstrovstvá Európy v Slovinsku a Izraeli (15. – 25. júna) prvé víťazstvo, v druhej konfrontácii s Izraelom v Piešťanoch zvíťazili nad týmto súperom 77:76. Líderkou slovenského družstva bola Nikola Dudášová, autorka 20 bodov. Slovenky majú na programe budúci týždeň ďalšie dva prípravné zápasy, 2. a 3. júna sa predstavia v Rige proti Lotyšsku.

Opäť to bolo dlhšie čakanie na body, ale od úvodného momentu vyzeral slovenský výber v druhej konfrontácii s Izraelom oveľa lepšie vo všetkých ohľadoch. Lepšia defenzívna a ofenzívna činnosť, pokrytie silných stránok súpera, to všetko mu prinieslo zaslúžené vedenie. O bodovú činnosť sa staralo najmä trio Moravčíková, Wrzesiňská a Páleníková, v 7. minúte z toho bol stav 17:7. Po prestriedaní síce opadla energia a nasadenie, ale na priaznivý stav po prvej štvrtine to stačilo – 18:16. Druhá 10-minútovka bola oveľa vyrovnanejšia, Izrael sa viackrát dotiahol, keď mu to začalo padať z trojbodovej vzdialenosti. Na slovenskej strane ale začala úradovať dvojka Páleníková s Jakubcovou, spolu s využívaním protiútokov bol stále z toho priaznivý stav. Záver prvého polčasu korunovala úspešnou trojkou Erdélyiová, upravovala na 42:39.

Pozitíva z našej hry sa preniesli aj do diania po prestávke, presnú ruku mala Jakubcová a so spoluhráčkami sa opäť výraznejšie vzdialili Izraelu. Síce im súper hrozil z väčšej vzdialenosti, ale všetko doháňali v ostatných činnostiach. V neskoršej fáze im začalo robiť problémy vysoké napádanie, ale všetko zostalo zabudnuté po buzzer-beateri Dudášovej, po ktorom bol stav 63:59 pred záverečnou časťou. Ideálne sa začala aj štvrtá štvrtina, slovenský náskok vzrástol na 9 bodov, ale nedisciplinovanosť vrátila súpera do hry o víťazstvo. Zverenkyne trénera Juraja Suju ale nepripúšťali obrat, stále boli bližšie k prvému úspechu v príprave. Dôležitý okamih prišiel 2 minúty pred koncom, keď hosťujúca Rotbergová dostala po veľmi dlhom čase svoj tím do vedenia (74:73). Hrdinkou záverečných momentov bola Dudášová, pre Slovensko vybojovala prvý úspech v príprave.

Prípravný zápas pred ME 2023:

Slovensko – Izrael 77:76 (18:16, 24:23, 21:19, 14:18)

Slovensko: Dudášová 20, Páleníková 17, Jakubcová 13, Wrzesiňská 12, Moravčíková 8 (Erdélyiová 3, Buknová a Mikovčáková po 2, Kozáková, Martišková a Sedláková 0)

Najviac bodov - Izrael: Rotbergová 15, Cohenová 14, Y. Garzonová 13

TH: 22/13 – 19/16, Fauly: 23 - 22, Trojky: 8 - 12, Rozhodovali: Margala, Izák, Turčin, 150 divákov

Povedali po zápase:

Juraj Suja, tréner Slovenska: „Mali sme určitú útočnú kontinuitu od začiatku zápasu, súper nám neodskočil tak, ako tomu bolo vo štvrtok, keď z toho bol dvojciferný rozdiel. Zatiaľ nie som spokojný s osobnou obranou, pozitívom bola dobrá zónová defenzíva, ale naše individuálne činnosti, disciplína, proste rozhodnutia v obrane, sú na veľmi nízkej úrovni. Musí sa to zmeniť.“

Alica Moravčíková, hráčka Slovenska: „V útoku sme zrýchlili našu hru, nenechali sme ľahké strely z vonkajšieho priestoru, oproti zápasu vo štvrtok. Potom aj nám niečo viac padlo. V útoku to bolo oveľa rýchlejšie, aj keď to bola na konci dráma, tak sme to ustáli, za čo sme vďačné.“

Nikola Dudášová, hráčka Slovenska: „Chceli sme sa odraziť od prvého zápasu s Izraelom. Mali sme pred stretnutím video, na ktorom nám tréneri povedali, v čom sme robili najväčšie chyby. Nechceli