Radoslav Rančík vyzdvihuje silnú generáciu aj atmosféru, ktorá ohúrila Európu: Impulz pre deti, aby začali s basketbalom

Radoslav Rančík bol v minulosti ústrednou postavou národného tímu. V súčasnosti pracuje ako športový komentátor a je členom Výkonného výboru SBA. S osemnásobným najlepším basketbalistom Slovenska sme v rozhovore rozobrali výkony mužstva vedeného Aramisom Nagličom či divácku kulisu, ktorú vyzdvihla aj FIBA.

Obidva zápasy so Španielskom v kvalifikácii EuroBasketu 2025 ste sledovali v hľadisku. Aké emócie prevládajú?

"Som príjemne prekvapený z prístupu hráčov k jednotlivým zápasom. Pre mňa, ako bývalého profesionála, je veľmi dôležitý prístup nielen jednotlivcov, ale celého tímu. Naši hráči a tréneri podali výkony, za ktoré sa nemusia hanbiť. Nechali na palubovke všetko. Hrali na hranici svojich možností a bojovali do posledných momentov. Nejaké chyby tam boli, pár ich výrazne ovplyvnilo výsledok, no chyby sú súčasťou športu. Odhliadnuc od výsledkov, chlapcom sa nedá nič vyčítať.“

Tréner Aramis Naglič vyhlásil, že na domáce stretnutie už nikdy nezabudne. Spomínate si z minulosti na podobný zápas nevídaných rozmerov?

"V závere sa stretli najhoršie možné scenáre. Od chyby hráčov po neskoré zareagovanie stolíka s časomierou až po márne rozhodnutia trojice rozhodcov. Nikdy som niečo také nevidel a myslím si, že už asi ani neuvidím. Šport je niekedy veľmi nespravodlivý. Netreba však hľadať výhovorky v druhých. Reprezentácia musí pokračovať v práci ďalej.“

Ostatné roky je hlavnou persónou Vladimír Brodziansky. Čo hovoríte na jeho prínos a kvalitu?  

"Generácia hráčov, ktorá momentálne háji farby Slovenska, je naozaj silná. Dôležité je, že náš tím je pohromade dlhú dobu. Odzrkadľuje sa to aj na výkonoch. Chlapci sa poznajú a vedia sa na ihrisku nájsť. Individuálne vytŕča Brodziansky, no je výborne podporovaný výkonmi Krajčoviča, Ihringa a Malovca. Chcem zároveň poukázať, že ostatní hráči v tíme robia skvelú prácu a práve oni nás v určitých momentoch držali na vysokej hernej úrovni.“

Ktorí hráči upútali niekdajšieho lídra Slovenska Radoslava Rančíka?  

"V Timovi Malovcovi nám vyrastá veľký talent. Je hráčom s obrovským potenciálom a budúcnosťou. Záleží od neho, ako uchopí svoju kariéru. Má správne nastavenú hlavu a je veľký predpoklad na úspech. Mário Ihring je skúsený hráč, no musí zanalyzovať svoje rozhodnutia z posledných zápasov. Poučiť sa z chýb, rýchlo sa otriasť a zlepšovať sa do budúcna.“

V čom urobila reprezentácia najväčší posun od doby, keď ste v nej po predkvalifikácii majstrovstiev sveta 2019 skončili?

"Je náročné porovnávať generácie a štýl basketbalu, ktorý sa v posledných rokoch zmenil. Práca reprezentačných trénerov a celého štábu či hráčov je viditeľná výsledkovo a v prejave hry. Basketbal na Slovensku sa uberá dobrým smerom.“

Na zimnom štadióne v Bratislave sledovalo duel so Španielskom 10 047 divákov. Ako ste si vychutnali rekordnú a unikátnu atmosféru?

"Slovenské publikum ma príjemne prekvapilo. Klobúk dole pred členmi SBA, ktorí sa postarali o fantastickú organizáciu stretnutia aj o to, čo všetko pripravili pre divákov. Na takúto atmosféru sa nezabudne. Dovolím si tvrdiť, že sa vyrovnala až miestami prekonala atmosféru počas zápasov národného hokejového tímu. Bol to nezabudnuteľný zážitok.“

Hráčsky ste kedysi pôsobili v istanbulskom Galatasarayi. Bola slovenská kulisa porovnateľná s tou, akú vedia vytvoriť preslávení fanúšikovia v Turecku?

"Atmosféra sa vyrovnala akémukoľvek stretnutiu, v ktorom som hral. Možno s výnimkou derby medzi Galatasarayom a Fenerbahce, kde je to veľmi špecifické. Vychádza to z historickej klubovej rivality. To, čo sa udialo v domácom zápase so Španielskom ohúrilo všetkých zainteresovaných aj prezidenta a generálneho manažéra FIBA, ktorí boli prítomní. A to sú páni, ktorí videli množstvo zápasov národných tímov po celom svete.“

Medzinárodná basketbalová federácia (FIBA) zverejnila na sociálnych sieťach fotku s najvyššími návštevami v novembrovom kvalifikačnom okne. Slovensku patrí prvé miesto. Ako jediné dosiahlo päťcifernú návštevu a zdolali sme krajiny ako Lotyšsko, Turecko či Grécko.  

"Dodáva to energiu a snahu naďalej systematicky pracovať. Nemyslím tým iba seniorské reprezentácie, ale aj ostatné zložky basketbalu, bez ktorých by sme neprodukovali nové talenty do reprezentačných tímov. Vnímame to veľmi pozitívne a budeme stále tvrdo pracovať, aby sme tento pozitívny impulz podporili.“

FIBA v článku o reprezentačnom Smart Power Rankingu píše, že prostredníctvom unikátnej diváckej kulisy basketbal na Slovensku rastie. Autori sa v texte zamýšľajú, že na tribúnach boli stovky detí, ktoré si tento šport zamilovali a prosia rodičov, aby ich prihlásili na basketbalové tréningy.

"Vždy, keď máme šancu vzbudiť ošiaľ medzi mládežou, je to dobré. Dúfame, že to bude správny impulz pre deti a budú chcieť hrať basketbal. Vedel som, že v návštevnosti dosiahneme úspech. Že to bude až takéto významné som si nepredstavoval. Opäť výborná práca SBA v marketingu a reklame.“

Bohužiaľ, predstavenstvo európskej sekcie FIBA neudelilo Slovensku spoluorganizáciu ženských majstrovstiev Európy 2027. Ako rozhodnutie vnímate?

"Je to škoda. Veril som, že sa nám to podarí. Nie je to však koniec cesty. Musíme získať informácie, prečo sme neuspeli a využiť ich ako vzdelávací nástroj do budúcnosti. Určite to nezabalíme a časom sa o to pokúsime znovu.“

Je skutočne reálne, aby sa Slovensko v budúcnosti podieľalo na spoluorganizovaní veľkého európskeho turnaja?

"Nie je dôvod, aby sa tak neudialo. V momentálnej situácii sme dostali aj verbálny súhlas a podporu Ministerstva cestovného ruchu a športu. Na stretnutí s predstaviteľmi FIBA bol pán minister Dušan Keketi, ktorý sa vyjadril kladne ku kandidatúre o majstrovstvách Európy. Akonáhle máme podporu štátnej organizácie a dostaneme podporu od organizácie FIBA, je len na nás, ako sa s tým popasujeme. Garantujem, a myslím si, že môžem komfortne prehlásiť v mene SBA, že pre to urobíme všetko.“