Ružomberok chce pokračovať v rozvoji a napredovaní, Suja: Ambíciou je zlepšovanie

Výrazné omladenie ružomberského kolektívu pred sezónou 2022/2023 napokon prinieslo bronz, ktorý mal pre mnohých cenu zlata. Pod trénerom Jurajom Sujom a jeho asistentom Michalom Porubčanom sa podarilo udržať veľkú časť kolektívu, ktorého ambíciou do ďalšieho ročníka bude hlavne pokračovať v napredovaní.

Kluby postupne nabiehajú do príprav na nový ročník Niké EXZ, inak tomu nebolo ani v meste pod Čebraťom, kde neprišlo k výraznej obmene, ako tomu bolo v predchádzajúcom lete. „V úvode sme nemali kompletné družstvo, lebo niektoré dievčatá mali reprezentačné povinnosti, ale postupne sa popridávali. Naša súpiska je momentálne uzatvorená, nečakáme už ďalšie zmeny,“ prezradil na úvod pokračujúci tréner „Ruže“ Juraj Suja.

K dispozícii mal veľkú väčšinu družstva, po sezóne akurát odišlo trio Soňa Svetlíková, Martina Dovčíkova a Natália Uramová. „Vždy je dobré, keď mám ostane určité gro družstva. Na niektoré veci tak môžete nadväzovať, ale keď prídu dve, tri, štyri nové hráčky, tak treba veci opakovať. Máme teraz tri nové dievčatá, takže musíme ísť v podstate od začiatku. Niektoré veci budeme robiť napríklad inak, ako tomu bolo vlani,“ prezradil kouč Ružomberka. 

Ako samotný Suja avizuje, klubu sa podarilo dotiahnuť tri zaujímavé posily. Z Košíc prišla členka širšieho reprezentačného tímu Slovenska Diana Mikovčáková. Z neďalekej Banskej Bystrice sa podarilo získať Annu Kaljužnú, ktorá reprezentovala slovenské farby na Svetovej univerziáde. A hlavnou správou bol návrat Oľgy Jackovecovej do Ružomberka. „Očakávam od nich prínos, že nás posunú vyššie nielen v tréningu, ale aj v samotných zápasoch. S každou z nich sme podpísali zmluvu na dlhšie obdobie ako jedna sezóna. Veríme, že nám pomôžu v slovenskej ceste, o ktorú sa snažíme, s drobnými výnimkami, ako sú české hráčky alebo teraz Jackovecová,“ vyjadril sa Suja na margo posíl. 

Tieto všetky faktory sa spojili do toho, že po ročnej absencii sa Ružomberok opäť prihlásil do Eurocupu. Vedenie súťaže ho zaradilo už do kvalifikácie, dvojzápas s Ostravou (21. a 28. septembra) tak hneď na začiatku sezóny 2023/2024 rozhodne o tom, či budú v Koniarni na jeseň ďalšie európske zápasy. „Rozhodlo to, že chceme posúvať slovenské hráčky a dať im v Eurocupe priestor. Chceme mať ťažké zápasy. Nejdeme tam robiť nejakú dieru do sveta, ale všetci sa chceme zlepšovať. Žiaľ, musíme hrať kvalifikáciu, s čím nie som úplne okej, ale FIBA tak rozhodla,“vysvetlil šéf ružomberskej lavičky.

Nový ročník Niké EXZ sľubuje opäť atraktívne ligové zápolenie, kandidátov na cenné kovy je zase raz dostatok a navyše uvidíme premiérovo v najvyššej súťaži aj nováčika z Trenčína. „Každý ročník prinesie v lige zaujímavé dianie, ani tento rok nebude výnimkou. Banská Bystrica popodpisovala hráčky a jednoznačne pôjde po všetkom, čo sa dá vyhrať. Budú exkluzívnym súperom. Samozrejme, Piešťany majú stále svoju obrovskú kvalitu. Hrajú výborne, tiež podržali gro tímu a vhodne urobili výmeny. Podľa mňa budú tiež hrať dobrý basketbal. Trenčín bude veľkou neznámou. Sme radi, že sú v lige. Netreba ale zabúdať ani na ostatných,“ myslí si Suja.

Spolu s jeho hráčkami chcú pokračovať v tom, čo začali v sezóne 2022/2023: „Ambíciou je zlepšovanie, pôjdeme od zápasu k zápasu. Je to možno klišé, ale budeme to rozmieňať na drobné. Ide nám o to, aby sme sa zlepšili oproti predchádzajúcej sezóne, ktorá bola akýmsi nultým ročníkom nášho konceptu, ktorý nastavilo vedenie klubu. Teraz sme mali viac času na prípravu, takže veríme, že to bude vyzerať lepšie.“

Aktuálna súpiska MBK Ružomberok:

Kamila Jarošová, Lucia Hadačová, Eva Škvareková, Štefánia Michaličková, Alexandra Buknová, Dominika Urbanová, Mária Štefančová, Viktória Havranová, Andrea Andělová, Dominika Dorková, Diana Mikovčáková, Anna Kaljužná, Oľga Jackovecová, Danica Ďuratná, Nina Oravcová

Program prípravných zápasov:

1. a 2. septembra: KP TANY Brno – MBK Ružomberok

8. – 10. septembra: Turnaj v Ružomberku (KP Brno, BKG-PRIMA Szigetszentmiklós)

16. septembra: DVTK-Hun-Therm Miškovec – MBK Ružomberok