Aké budú Vaše kompetencie v štruktúrach Slovenskej basketbalovej asociácie?
„Primárne sa budem venovať mládežníckemu basketbalu na Slovensku. Budem mať na starosti chlapcov a dievčatá vo veku 12 až 15 rokov, ale aj mladších - mini a mikro. Chcem spolupracovať s klubovými trénermi, aby som pomohol rozvíjať našich mládežníkov po psychickej aj fyzickej stránke.“
Ste basketbalový svetobežník. Trénovali ste v rodnej Amerike, ale aj vo viacerých lokalitách Európy, vrátane Slovenska. Čo najviac chýba našej mládeži, aby sa viac presadila v zahraničí? Na čom treba zapracovať?
„Po fyzickej stránke sme, na takú malú krajinu, pripravení dobre. Avšak, musíme sa naučiť lepšej pracovnej etike a tešiť sa zo súperenia s lepšími hráčmi. Nebáť sa zlyhania a pochopiť, že všetko je to súčasťou procesu zlepšovania sa. Musíme absolvovať viac konfrontácií v zahraničí aj s našimi mladými hráčmi.“
Na Slovensku ste v minulosti trénovali aj extraligový Inter Bratislava. Ako si spomínate na túto skúsenosť?
„Bol som vďačný, že som dostal túto možnosť. Kiežby som mohol s tímom urobiť ešte lepšiu prácu.“
Je práca s mládežou náročnejšia ako s mužmi?
„Veľmi sa to od seba líši. Avšak, jedna vec, ktorú majú spoločnú, je, že ak chcete byť úspešní, musíte byť ochotní pracovať dlho sedem dní v týždni. Tiež musíte veriť tomu, čo robíte.“
V čom spočívajú tréningy s mládežou?
„V krátkosti povedané, musíte cibriť zručnosti, vysvetľovať základy herných situácií a pripravovať sa po fyzickej, mentálnej a emocionálnej stránke.“
Aké sú vaše ciele so slovenskými mládežníckymi reprezentáciami?
„V prvom rade pomôcť zvýšiť úroveň hráčov, ktorí sa chcú zlepšiť. Taktiež je dôležité zvýšiť záujem o mládežnícky basketbal a pevne verím, že v našej mládeži prebudíme väčšiu vášeň pre tento šport.“
Veľké očakávania od spolupráce so 68-ročným odborníkom zo zámoria má aj prezident Slovenskej basketbalovej asociácie Michal Ondruš. „Angažovanie amerického kouča Ricka Brooksa je ďalším krokom SBA, ktorým chceme zvýšiť kvalitu tréningového procesu v kluboch s cieľom podchytiť talentovaných hráčov a hráčky v skoršom veku. Do Ricka Brooksa vkladám veľké nádeje a verím, že sa podarí vytvoriť kvalitné prepojenie a fungujúcu komunikáciu medzi ním a mládežníckymi trénermi v kluboch. Hlavný dôraz bude kladený na vekové kategórie U12, U13 a U14. Tréner Brooks bude mať niekoľko základných úloh, ktoré budú vychádzať hlavne z návštev mládežníckych klubov a ich tréningov v spomínaných vekových kategóriách s jeho aktívnou účasťou a organizáciu výberových kempov s cieľom identifikovať talentovaných hráčov,“ skonštatoval Ondruš.
Prvý muž nášho basketbalu vyzdvihol aj Brooksovu slovenskú stopu. „Práve práca s deťmi vo veku 12 až 14 rokov je doménou tohto amerického odborníka, ktorý už mal pred rokmi kontakt so slovenským mládežníckym basketbalom, takže pozná jeho prostredie a mentalitu, čo je veľmi dôležité. Verím, že nájdeme spoločnú reč s mládežníckymi klubmi a prostredníctvom kouča Brooksa sa podarí šíriť do klubov základné prvky identity slovenského basketbalu a v neďalekej budúcnosti dokážeme vychovať úspešných reprezentantov.“
Copyright © 2024 Slovenská basketbalová asociácia. Všetky práva vyhradené.
Web realizovala spoločnosť NUAKTIV