Siahla si na dno síl, hrala agresívne. Stará Turá chcela ďalšie celkové víťazstvo v EGBL

Basketbalistky Starej Turej majú za sebou tretie účinkovanie v European Girls Basketball League. Uplynulý víkend hrali zápasy v estónskom Tallinne. Stará Turá získala na turnaji druhé miesto po prehre vo finále s BC CEJ Hospitalet 38:46. 

"Na tomto turnaji sme vyhrali štyri zápasy a jeden prehrali. V skupine sme porazili domácu Raplu, TTP Rigu a Barcelonu. V semifinále sme zdolali litovskú reprezentáciu U16 a vo finále sme prehrali s Barcelonou, ktorú sme paradoxne deň pred tým porazili o 22 bodov. Napriek prehre vo finále sme na dievčatá hrdí. Odohrali 5 zápasov za 48 hodín a v každom si siahli na dno svojich síl," skonštatoval pre slovakbasket.sk tréner Starej Turej Tomáš Kačmarik. 

Hráčky hrali na turnaji veľmi agresívne, hlavne v obrane. Hrali rýchlo aj v prechodoch do útoku, no tréner priznal, že robili aj chyby. "Tento herný prejav je fyzicky veľmi náročný a treba si priznať, že vo finále nám už v poslednej štvrtine došli sily. Ovplyvnili to aj zdravotné problémy, ktoré nám už nedovolili odohrať finále v kompletnej zostave. Nemáme sa ale za čo hanbiť, dievčatá tam nechali všetko," dodal tréner. 

Stará Turá dlho zvažovala, či vôbec bude hrať v tomto roku EGBL v kategórii do 18 rokov. Báli sa nedostatku hráčok. Napokon postúpila do Superfinále neohroziteľne z prvého miesta. Tréner takýto úspech nečakal. "Na prvých dvoch turnajoch nám pomohli dve hráčky z Banskej Bystrice a tentokrát jedna hráčka z BA Čaňa a druhá zo Slovanu Bratislava. Všetkým klubom ďakujeme za uvoľnenie dievčat na turnaje EGBL a veríme, že tak ako pomohli oni nám, tak to pomohlo aj im," doplnil. 

Každý turnaj sa hral formou mini play-off a na tímy čakali aj zápasy o umiestnenie. Stará Turá bola v každom kole vo finále, kde sa jej dvakrát podarilo zvíťaziť a raz prehrať, práve v Estónsku. "Po tejto stránke je to skvelé a na naše dievčatá sme si od konkurentov vypočuli viaceré slová chváli. Celkovo sme doteraz vyhrali 13 zápasov a 2 prehrali," vysvetlil Kačmarik. 

Hráčky čaká teda Superfinále EGBL, do ktorého postúpili z prvého miesta. Odohrá sa od 14. - 17. marca v Rige. "Teraz si potrebujeme trochu oddýchnuť, zregenerovať a doliečiť choroby a zranenia. Budeme pokračovať v našej súťaži na Slovensku a postupne sa aj pripravovať na to Superfinale. Veľmi dôležité bude, v akej zostave sa nám podarí vycestovať na tento turnaj," konkretizoval. 

Zostavu môžu podľa neho ovplyvniť viaceré faktory, no hlavne zdravotný stav dievčat. "Turnaj bude extrémne náročný. Za 48 hodín odohráme 4 veľmi ťažké zápasy, ktoré rozhodnú o konečnom poradí. V každom prípade, našou ambíciou bude čo najlepšie reprezentovať náš klub, naše mestečko ale v neposlednom rade aj slovenský basketbal," uzavrel Kačmarik.