Slováci nešťastne prehrali s Maďarskom v semifinále Challengeru

Slovenskí basketbalisti do 18 rokov si nezahrajú vo finále FIBA European Challengeru v Leviciach, v semifinále prehrali s Maďarskom po veľkej dráme 59:61. V nedeľu 8. augusta o 18.00 h si zahrajú o 3. miesto s Bulharskom.

Slovenskí basketbalisti pokračovali v nastolenom trende dobrých vstupov na Challengeri aj v semifinále, tentoraz to mal pevne v rukách Malovec. V prvej štvrtine sa postaral o 10 z 16 bodov svojho tímu. Náš tím hral zodpovedne v obrane, prvú štvrtinu vyhral 16:8. Do druhej časti tiež vstúpil dobre, zaznamenal sedem bodov v rade a Maďarsko nepustil viac ako 4 minúty k úspešnému pokusu. Potom sa však ich efektívna hra zasekla, súper odpovedal 11 bodmi v rade a dvojciferné vedenie bolo minulosťou. Slovensko viedlo napokon po prvom polčase tesne 29:26.

Po prestávke začali lepšie Maďari, ktorí sa dostali do vedenia, ale to im netrvalo dlho. Zverenci trénera Karola Wimmera sa totiž vrátili ku svojej hre z úvodu, v dôležitých okamihoch zobral na seba zodpovednosť Rančík a nepúšťal tak súpera k obratu. Aj s jeho prispením sa do záverečnej štvrtiny išlo za priaznivého stavu 50:44. Štvrtá 10-minútovka priniesla bojovný basketbal, oba tímy bojovali o miestenku do finále. Slovenský celok ukázal veľkú vôľu po víťazstve, kolektívnym výkonom sa 4 minúty pred koncom dokázal po dlhom čase bodovo odtrhnúť. Maďarsko podľa očakávania nezložilo zbrane, dve minúty pred koncom vyrovnalo na 59:59. Pevnejšie nervy mal v koncovke súper, tešil sa z tesného víťazstva.

FIBA U18 European Challenger - semifinále:

Slovensko - Maďarsko 59:61 (16:8, 13:18, 21:18, 9:17)

Slovensko: Novák 17, Malovec 15, M. Koller 5, Borodovčák 4, Randuška 3 (Rančík 7, Boros 6, Solčanský 2, Minarovjech a D. Koller 0)

Maďarsko: Csuti 10, Paár 9, Tóth 8, Banfi 7, Dunai 5 (Kalasai a Meszlényi po 7, Csendes a Kelemen po 4, Ivkovic a Várszegi 0)

TH: 18/12 - 29/20, Fauly: 21 - 15, Trojky: 7 - 3, Rozhodovali: Putenko (Rus.), De Lange (Belg.), Bachtev (Rus.), 100 divákov.

Povedali po zápase:

Karol Wimmer, tréner Slovenska: „Myslím si, že to nie je nešťastná prehra o 2 body, lebo si myslím, že sme mali v závere dosť príležitostí. Veľmi veľa lôpt sme stratili, bolo treba zobrať zodpovednosť buď strelou viackrát, alebo prienikom. Na to sa nik neodhodlal, takže si nemyslím, že nešťastná prehra. Na druhej strane, bojovať sme bojovali, ale to v takýchto zápasoch nestačí.“

Martin Koller, hráč Slovenska: „Bojovali sme. Bol to vyrovnaný zápas. Na konci sme nevedeli dať kôš, oni rozhodli svojimi poslednými strelami.“