Slováci zakončili Challenger víťazne, po výhre nad Bulharskom obsadili 3. miesto

Slovenskí basketbalisti do 18 rokov obsadili na domácom FIBA European Challengeri v Leviciach konečné 3. miesto, v súboji o umiestnenie triumfovali nad Bulharskom 71:63.

Stretnutie o 3. miesto začalo vo vysokom tempe, naši basketbalisti nemali tentoraz silný nástup do zápasu a tak sa tesného vedenia ujalo Bulharsko. V slovenskom drese však úradovala dvojica Malovec a Novák, po prvej štvrtine držala družstvo v tesnom závese - 14:15. V druhej časti pokračoval vyrovnaný boj, ani jeden z tímov nemal výrazne navrch. V jednom momente viedli Slováci, o čosi neskôr Bulhari. Mierne spokojnejší napokon išli na polčasovú prestávku naši súperi, keď viedli 30:29.

Druhý polčas nepriniesol príliš pohľadný basketbal, na tímoch bolo cítiť únavu a na každý bod sa nadreli. Bulharsko sa viackrát dostalo do mierneho trháku, ale zo slovenskej strany prišla vždy správna odpoveď. V koncovke zverenci trénera Karola Wimmera zabrali a do štvrtej 10-minútovky išli za priaznivého stavu 48:43. V záverečnej perióde to bola veľká dráma, tesné vedenie si tímy pravidelne vymieňali. Slovenský výber sa opieral v tejto fáze hlavne o body Nováka, aj jeho zásluhou boli bližšie k pódiovému umiestneniu naši hráči. V koncovke sa navyše vyvarovali chybám z predchádzajúceho merania síl, čo ich doviedlo napokon k triumfu a pódiovému umiestneniu na domácom Challengeri.

FIBA U18 European Challenger - o 3. miesto:

Bulharsko - Slovensko 63:71 (15:14, 15:15, 13:19, 20:23)

Bulharsko: Gerganov 11, Spirov 10, Čitadze 8, Gergov 4, Jekov 2 (Kamburov 12, Keremdčiev 10, Mihov 6, Vačev 0)

Slovensko: Novák 32, Malovec 18, M. Koller 10, Borodovčák 2, Boros 0 (Randuška 5, Solčanský 4, D. Koller a Rančík 0)

TH: 11/7 - 20/14, Fauly: 21 - 15, Trojky: 6 - 7, Rozhodovali: De Lange (Bul.), Tóthová (Maď.), Bachtejev (Rus.), 100 divákov.

Povedali po zápase:

Karol Wimmer, tréner Slovenska: „Máme radosť, že sme zvládli tento zápas a obsadili sme 3. miesto. Myslím si, že hlavný rozdiel bol po väčšej vôli po víťazstve, oproti sobote, alebo lepšie povedané, možno mentálne sme ho zvládli lepšie, respektíve sme sa vyrovnali s tlakom. Som rád.“

Matúš Malovec, hráč Slovenska: „V prvom rade, boli sme veľmi sklamaní po semifinálovej prehre. Preto sme začali tak trochu zhurta, bolo to také rozhádzané. Podľa mňa sa nám podarilo skrotiť emócie a dotiahnuť to do víťazného konca, za čo som veľmi rád. Pred turnajom sme si nedávali veľké ciele, ale potom, keď sme vyhrali dva zápasy, tak po semifinálovej prehre to bolo veľké sklamanie, lebo sme si verili na víťazstvo. Berieme však všetkými desiatimi 3. miesto, lebo podľa mňa sme urobili dobrý výsledok pre slovenský basketbal.“