ŠVÉDSKO – SLOVENSKO 74:57

(20:11, 13:13, 25:6, 16:27)

Veľmi tvrdá lekcia na úvod. Basketbalistky Slovenska utrpeli vo svojom prvom vystúpení na 38. Majstrovstvách Európy prehru o 17 bodov so Švédskom. Aj napriek tomu, že im v zostave pre zranenia a zdravotné problémy chýbajú tri výrazné opory, chceli Slovenky potrápiť Švédky a za ideálnych okolností ich aj zdolať, aby sa priblížili postupu zo základnej A-skupiny. Lenže v španielskej Valencii sa napokon hralo podľa celkom iného scenára a písal ho tím, ktorý na predchádzajúcom Eurobaskete obsadil výbornú piatu priečku.

Slovenky boli v úvode nervóznejšie, a tak mohli Švédky trestať ich chybičky a občasnú nedôslednosť. Aj preto Severanky po prvej štvrtine viedli 20:11. Zdalo sa však, že naše reprezentantky postupne získavajú istotu, najvýraznejšie sa presadzovala pivotka Ivana Jakubcová a herne sa súperkám vyrovnali. Tie sa ale mohli spoliehať predovšetkým na konštantne dobre hrajúce sestry Fridu a Elin Eldebrinkové. Aj keď opakovane vyhrávali dvojciferným rozdielom, na prestávku si odniesli vedenie o 9 bodov 33:24.

Obraz hry sa zásadne nezmenil ani po zmene strán, akurát Slovenky, s výnimkou jediného koša Jakubcovej, sa nedokázali presadzovať v ofenzíve, kopili v nej straty a keď prestali stíhať v obrane, Švédky ich vytrestali. Odrazu začali dominovať, ich náskok v 27. minúte narástol na hrozivých 49:26. Ani Severanky síce nehrali v úvode turnaja bezchybne, no boli dôraznejšie a kontrolovali vývoj. Slovenky boli zrelé na uterák. Z útlmu ich nevytrhol ani timeout a ich trápenie pokračovalo. V 30. minúte tak rozdiel v skóre predstavoval dvojnásobok, slovenský výber prehrával 56:28. Do poslednej štvrtiny šli súperky za stavu 58:30, a tak bolo jasné, že sa bude len dohrávať. Otázkou bolo iba to, či sa Slovenky predsa len ešte chytia a aspoň skorigujú výsledok. Švédky už nemuseli šliapať na plný plyn, a tak naše reprezentantky začali hrať odvážnejšie, postupne získali sebavedomie a znížili na konečných 57:74.

Slovenky pokračujú ďalším stretnutím už v piatok, keď si od 18:00 zmerajú sily s Bieloruskom. V nedeľu od 21:00 ich čaká súboj s favorizovanými Španielkami, obhajkyňami prvenstva z ostatných dvoch ME.

ŠVÉDSKO: F. Eldebrinková 17, E. Eldebrinková 15, Fontainová 9, A. Nyströmová 6, Loyd 4 (Johanssonová 6, Lundquistová 5, E. Nyströmová 5, Ekhová 3, Visscherová 0).

Tréner: M. Crespi.

SLOVENSKO: Jakubcová 17, Dudášová 9, Praženicová 5, Stašová 3, Oroszová 3 (Fekete 10, Páleniková 8, Remenárová 2, Sujová 0, Moravčíková 0).

Tréner: J. Suja.

TH: 7/7 – 14/9.

FAULY: 12 – 15.

TROJKY: 20/7 – 19/4.

HLASY PO ZÁPASE

Juraj SUJA (tréner): „Chcem pogratulovať švédskemu tímu, hral dobre. Sestry Eldebrinkové nás úplne rozobrali. Či už v situáciách jedna proti jednej alebo v pick and rolloch, takže ukázali obrovskú kvalitu a vyspelosť, ktorú majú, ale o ktorej sme vedeli a neprekvapila nás. No nedokázali sme si s tým poradiť. V útoku sme zaplatili aj daň za neskúsenosť a možno aj stres. Mali sme kopec otvorených striel, ktoré sme nedokázali premeniť. Aj dobré strely z vonku: 4 z 19 je maličká úspešnosť, aby sme mohli uspieť na takomto fóre. Neskladáme však zbrane. V poslednej štvrtine sme ukázali charakter aj kvalitu a chceme pokračovať v takomto nasadení.“

Ivana JAKUBCOVÁ: „Mali sme veľké diery v obrane. Rozdeľovali nás na pick and roll, neboli sme dosť agresívne a robili sme chyby v komunikácii. Máme toho dosť čo musíme zlepšiť do ďalších zápasov, ale nevzdávame sa a budeme makať, aby sme to zlepšili. “