Tréner Jankovič pred turnajom V4: Chceme sa priblížiť konkurencii

Basketbalové reprezentácie chlapcov a dievčat do 16 rokov majú za sebou hektické predvianočné obdobie. Na zrazoch totiž ladili formu pred blížiacimi sa turnajmi krajín Vyšehradskej štvorky, na ktorých si v závere kalendárneho roka 2021 zmerajú sily s rovesníkmi a rovesníčkami z Poľska, Českej republiky a Maďarska. Do poľských Katovíc odchádzajú oba výbery už na druhý sviatok vianočný. My sme túto príležitosť využili na rozhovor s trénermi Richardom Ďurišom a Petrom Jankovičom. Ponúkame vám ich v dvoch častiach, pričom najprv sa pozrieme na dievčenskú reprezentáciu.

„V prvom rade treba poznamenať, že ideme hrať proti trom účastníkom A-divízie, čo je pre nás výhoda a veľmi dobrá príprava na prácu, ktorá nás čaká s reprezentáciou v lete. Zúčastňujeme sa na tomto turnaji už niekoľko rokov. Je to pekné spestrenie vianočných sviatkov. Pre túto vekovú kategóriu ide o jednu z prvých väčších konfrontácií na medzinárodnom fóre. To sú pozitíva toho všetkého. My to už teraz berieme, ako som povedal, ako prípravu na leto, kde nás čaká fakt náročný program. Tešíme sa,“ podotýka tréner Peter Jankovič aj pre tých, ktorí dosiaľ toto tradičné podujatie príliš neregistrovali.

„Už v lete sme s dievčatami ročníkov 2005 a 2006 vyhrali challenger, teraz by tie „šestky“ mali“ byť nosnými hráčkami v družstve. Ja mám vo zvyku stále volať aj mladšie, takže aj teraz som povolal najtalentovanejšie basketbalistky ročníka 2007, aby nabrali skúsenosti, už teraz mali kontakt s európskym basketbalom a o rok ony niesli kvalitu,“ vysvetľuje tréner, ktorý ako asistent pôsobí aj pri ženskej reprezentácii a tiež vedie Piešťanské Čajky v Niké extralige. Keď z neho ťaháme, ktoré z dievčat by mali byť líderkami a ich mená by sme mali v nasledujúcich rokoch slýchať čoraz častejšie, zamýšľa sa: „Sú tam aj baby, ktoré už nastupujú v ženskej extralige: Nataša Taušová, Tilda Slama, Sofia Soóky. Aj baby z Košíc majú odohrané kvantum medzinárodných zápasov v dievčenskej edícii EGBL. Alebo tiež Carlota Da Cruz, ktorá absolvovala celú minulú extraligovú sezónu v Spišskej Novej Vsi. Ony by mali byť nositeľkami kvality a potiahnuť družstvo. Či na to majú, sa ukáže aj teraz, na turnaji.“

Vzťahy krajín V4 vnímame v kontexte zahraničnej politiky ako dlhodobo dobré a priateľské. Práve také vzťahy máme aj s okolitými národmi. Lenže naše reprezentácie nejdú do Katovíc na výlet. Idú tam zabojovať a naberať cenné medzinárodné skúsenosti. Tréner má preto úplne jasno v tom, čo chce vidieť: „Hlavne chcem, aby sme sa prispôsobili kvalite turnaja a našich súperiek. Aby sme sa priblížili k ich výkonom. Špecifikom v U16 je, že sa môžeme baviť o tom, že naše súperky sú v A-kategórii, kým my v B, ale zároveň môžeme mať silnejší celok než ony. Keďže je to prvý stret v reprezentácii, uvidíme. Ale predpokladáme, že kvalita bude na strane našich súperiek aj preto, lebo pandemická situácia spôsobila, že iba na Slovensku sa nešportuje, kým všade inde v Európe sa športovať môže. To nás pribrzdilo. Hoci chcem, aby sme sa výkonmi priblížili k našim súperkám, celkom isto nebudem robiť tragédiu z toho, ak teraz prehráme aj o 30 bodov. Nič také hrozné sa nestane. Dôležité je, aby sme nabrali skúsenosti a videli, kde sa pohybujeme.“

Slovenská basketbalová asociácia zaujala úplne jasné postoje: prezident Miloš Drgoň dokonca využil svoju autoritu a vyzýval basketbalovú komunitu, aby sa dala očkovať proti ochoreniu covid-19. Rovnako však ale SBA zaujala aj jasné stanoviská a pridala sa k iniciatíve veľkých športových zväzov, ktorá vytvára verejný tlak, aby štátne orgány svojimi krokmi viac nebránili mládeži športovať. Napriek tomu je situácia taká, že mládežnícke družstvá naprieč Slovenskom už vyše mesiaca nemôžu trénovať ani hrať zápasy. Ako podotkol aj tréner U16, v tomto budú naše výbery celkom jednoznačne hendikepované oproti zahraničnej konkurencii. Pritom reprezentantky a reprezentanti, na rozdiel od väčšiny rovesníkov, disponujú takými kvalitami, že časť z nich už možno zaradiť na súpisku seniorských tímov, s ktorými môžu – celkom legálne – aspoň trénovať, hoci hernú prax spravidla nemajú kde získavať, alebo ak, tak len limitovanú, v rozsahu pár minút v najvyššej súťaži. „Aj v ženských kolektívoch to funguje podobne. Ale je to trocha nebezpečné preto, lebo uvediete na súpisku dievčatá v takomto mladom veku, no potom vám pôjde prvý tím do karantény, ale vy budete musieť odohrať zápas aj tak, lebo predsa máte na súpiske dostatok hráčok. Hľadajú sa cesty ako umožniť, úplne legálne, hráčkam a hráčom trénovať, preto aj v reprezentácii sme teraz mali na zraze len dve dievčatá, ktoré prišli s tým, že nemali kde a ako trénovať a ich tréning bol len minimálny. Jedna, ktorá bola pred mesiacom pozitívne testovaná, nám len teraz vyšla z karantény. Hoci nie je u väčšiny vidno nejaké väčšie výpadky a my musíme pracovať aj v podmienkach, ktoré máme, mrzí ma to kvôli dievčatám. Vlak, o ktorom hovoríme, že nám už odišiel, takto nemôžeme dobiehať. Iba sa dívame, ako sa nám ešte väčšmi vzďaľuje,“ hovorí so znepokojením v hlase tréner Peter Jankovič. No takmer jedným dychom odhodlane dodáva, že aj napriek okolnostiam treba odviesť maximum.

NA TURNAJI V4 BUDÚ SLOVENSKO REPREZENTOVAŤ

Káder: Alexandra Sophia CHOVANÍKOVÁ, Katarína ŠEDIVÁ, Ľudmila FLEISCHAROVÁ, Alexandra PELÁNOVÁ, Tamara MANDELÍKOVÁ (všetky Young Angels Košice), Tilda SLAMA, Sofia SOÓKY (obe ŠBK Šamorín),  Nina ORAVCOVÁ, Mária ŠTEFANČOVÁ (MBK Ružomberok), Alexandra MOLČÍKOVÁ (ŽBK Rožňava), Nataša TAUŠOVÁ (BAM Poprad), Sofia Carlota da CRUZ (ŠKBD Spišská Nová Ves).

Tréner: Peter JANKOVIČ. Asistentka trénera: Hana Jendrichovská Vedúci Družstva: Daniel Jendrichovský Fyzioterapeut: Erika Šerfözöová