Tréner Suja: Neprestávali sme veriť

Basketbalistky Slovenska doviedol už na predchádzajúci európsky šampionát, teraz si účasť s nimi medzi európskou elitou zopakuje. Tréner Juraj Suja, na klubovej úrovni pôsobiaci v MBK Ružomberok, dobre vie, že bič plieska na konci. Jeho zverenkyne síce utrpeli dve nepríjemné prehry s Talianskom – jednu smolnú o tri body, druhú o vyše dvadsať – ale proti Švajčiarsku a Luxembursku opakovane potvrdzovali rolu favoritiek. V H-skupine tak napokon obsadili druhú priečku a keďže medzi druhými tímami boli druhé najlepšie, tak sa pridali k dvom usporiadateľským krajinám Izraelu a Slovinsku a ďalším trinástim postupujúcim družstvám:  Belgicku, Česku, Čiernej Hore, Francúzsku, Grécku, Lotyšsku, Maďarsku, Nemecku, Srbsku, Španielsku, Taliansku, Turecku a Veľkej Británii.


Môžete sa tešiť na Eurobasket 2023, misia splnená...
„Samozrejme. Veľmi sa tešíme a vážime si to.“


Luxemburčanky ste na záver v dôležitom dueli rozstrieľali 114:59, predtým, vo štvrtok ste deklasovali Švajčiarky 78:50. Napriek tomuto senzačnému záveru, aké ťažké bolo vybojovať pre Slovensko trinástu účasť na európskom šampionáte?
„Veľmi ťažké to bolo v kontexte celej kvalifikácie.“


Takto pred týždňom ste skonštatovali, že sme smoliari... 
„Áno, máme zranenia, čo je problém pri tom úzkom okruhu dievčat, z ktorých môžeme vyberať. Už predvlani na Európe nám chýbali tri či štyri hráčky základnej rotácie, teraz v závere kvalifikácie zase tri. Ale naozaj sa teším z tých dievčat, ktoré tu boli, lebo nebolo cítiť, že tím má absencie a fungovali perfektne ďalej. Možno ich to dokonca zomklo, čo si vážim. Naozaj to bolo ťažké, ak sa vrátime ešte na začiatok kvalifikácie k nešťastnej prehre s Talianskom, keď sme jeden večer zažívali fantastické chvíle, viedli o 13 bodov, no stratili sme to a v rovnaký večer padli na dno. Všetci sme potom išli krok za krokom, zápas za zápasom a stále verili, že sa to môže podariť. Aj keď sme v Taliansku boli dole o 31 bodov, baby to stiahli a bojovali sme až do konca. Ale napríklad aj vo Švajčiarsku to bol ťažký súboj, s egalovým prvým polčasom.“


Nie nadarmo sa ale hovorí, že koniec dobrý, všetko dobré...
„Prišli sme do Piešťan a uplynulý týždeň bol jeden z najlepších za štyri roky, čo som pri reprezentácii.“


Napriek obavám, počas záverečného kvalifikačného okna to zvonku pôsobilo skoro ako taká „easy ride“, celkom jednoduchá krasojazda...
„Áno, vravím, bol to pekný týždeň a dva výborné zápasy. Ďakujem všetkým ľuďom, ktorí k tomu prispeli. Zvlášť môjmu realizačnému tímu a babám, ktoré tu boli, že fungovali ako kolektív a to bolo vidieť aj na ihrisku. Na konci sme to videli aj na ukazovateli skóre. Takto to má vyzerať. Som z toho šťastný.“


To, čo pôsobilo ako rébus, teda nahradiť tri skúsené reprezentantky, vrátane tvorkyne hry Barbory Wrzesiński, sa nakoniec zmenilo na situáciu pre kouča celkom príjemnú, keď sa ukázali viaceré dievčatá, že vedia potiahnuť, že si zaslúžia minúty na ihrisku. To je celkom fajn správa, však? 
 „Máme dievčatá aj v zahraničných kluboch, aj v európskych súťažiach. Keď som prišiel pred štyrmi rokmi, odohrávala sa určitá generačná obmena. Sme spolu teda už štyri roky a máme aj výpadky, občas sa doplníme, ale jadro tímu spolupracuje už dlhšie a keď sa stretneme, tak fungujeme. Je to super a to, čo sa nám podarilo, je toho výsledkom. A tiež určitej koncepčnosti. Veríme tomu, čo robíme, baby sem rady chodia pracovať.“


Napriek eufórii z postupu, v hlave sa vám zrejme už začínajú črtať plány prípravy pred júnovým európskym šampionátom. Koľko toho treba odmakať, aby si Slovensko počínalo možno ešte úspešnejšie ako pri poslednej účasti v roku 2021, keď obsadilo trinástu pozíciu?
„Ťažko teraz povedať. Pravdepodobne absolvujeme štvortýždňovú prípravu. Nechceme to úplne prepáliť, aby toho na dievčatá nebolo veľa, ale zas, aby sme stihli aj prípravné zápasy. Procesy v tíme máme nastavené dobre. Veľa sa odvíja od zdravotného stavu aj od individuálneho nastavenia, ako sú baby OK po zdravotnej, fyzickej i hernej stránke v kluboch. Za tri či štyri týždne toho až tak veľa nevymyslíme. Potrebujeme sa rozohrať, znova si to porozdeľovať. Uvidíme, aký bude zdravotný stav, ale musíme si rozdeliť úlohy, nastaviť rotáciu, aby každý rešpektoval svoju rolu v tíme. Hlavne o to pôjde v prípravnom období.“


Poznáme už kompletnú šestnástku účastníkov Eurobasketu 2023. Máte medzi nimi nejakých súperov, na ktorých by ste chceli naraziť?
„Vôbec nad tým nepremýšľam. Je to Európa, dostane sa na ňu šestnásť najlepších tímov. Vždy sa stane, že sa tam nekvalifikujú aj dobré družstvá. Aj teraz bude chýbať Litva, Ukrajina, či Bosna, ktorá hrala na majstrovstvách sveta. Jednoducho, vždy sa nájdu kvalitné reprezentácie, ktoré sa tam nedostanú. O to viac si vážime postup. Na záverečnom turnaji už nenájdete nekvalitného súpera. Každý zápas tam treba odohrať ako by bol posledný v živote.“


Ďalšie články