Veľké hodnotenie reprezentačných výberov U16 očami trénerov. Potrebujeme lídrov, konkurenciu, skúsenosti a viac možností na prípravu. Potenciál a pozitívne signály sú

Turnaj olympijských nádejí V4 odhalil reálne zrkadlo mládežníckeho basketbalu slovenským výberom dievčat a chlapcov do 16 rokov. Obidva tímy ukončili turnaj s tromi prehrami na konte, pričom podľahli domácemu Maďarsku, Česku a Poľsku. Trénerka dievčenskej reprezentácie U16 Tatiana Gallová a kouč národného tímu chlapcov U16 Richard Kamenský v hodnotiacom rozhovore vysvetlili príčiny výsledkových nezdarov, ale vyslovili aj názory na to, akými cestami sa môže mládežnícky basketbal posunúť.

Slovenské výbery do 16 rokov sa predstavili na Turnaji olympijských nádejí V4 v Maďarsku. Aké je hodnotenie nášho účinkovania?

Tatiana Gallová (trénerka dievčenskej reprezentácie U16): "Turnaj odzrkadľuje momentálnu úroveň nášho mládežníckeho basketbalu v porovnaní s okolitými krajinami a zároveň hlavné rozdiely medzi A a B kategóriou v Youth EuroBasket (bývalé ME). Či už je to hráčsky somatotyp, zručnosti hráčok, variabilita, ako aj rýchlosť, „court vision“, agresivitu v obrane a pohotové riešenia herných situácií. V týchto aj v ďalších ukazovateľoch sme videli rozdiely a tie viedli k našim trom prehrám. Napriek tomu hodnotím účasť pozitívne. Turnaj potvrdil, kde sme a na čom potrebujeme pracovať. Národný tím potrebuje dlhodobejšiu prípravu a viac spoločných kempov, aby sa hráčky rozvíjali a mohli zohrať, tak ako to robia okolité krajiny. V súčasnosti rozbieha takýto program aj SBA. Keďže tím preberám po kolegovi Urošovi Kutrim, dievčatá ešte nemali čas zvyknúť si na nový trénerský štýl a herný prejav. V neposlednom rade sme chceli dať priestor viacerým hráčkam, aby sme videli ich individuálnu pripravenosť."

Richard Kamenský (tréner chlapčenskej reprezentácie U16): "Na turnaj sme cestovali s tým, že sme súperov nepoznali (až na pár hráčov). Snažili sme sa pripraviť na to, že tlak v obranných činnostiach je na tejto úrovni úplne odlišný, na aký sú hráči zvyknutí z našich súťaží. V tomto to bola dobrá príprava na nadchádzajúcu reprezentačnú sezónu. Turnaj mal slúžiť na selekciu hráčov ročníka 2009. Širšie výbery tohto ročníka mali v posledných troch rokoch niekoľko kempov, avšak spoločné zápasy boli prvé až na tomto turnaji. O prehry až tak nejde. Ide skôr o prístup a nastavenie, že v reprezentácii je len jediná možnosť - ísť v každej situácii na hranicu svojich možností. S tým nie sme vôbec spokojní."

Prečo sme evidovali priepastné výsledkové rozdiely s Maďarskom a Poľskom?

Tatiana Gallová: "Sú to viaceré dôvody, ktoré súvisia s výberom hráčok a dlhodobou prípravou v kluboch aj na národnej úrovni. Obidva zmieňované tímy mali omnoho viac času na spoločnú prípravu. Ich technicko-taktická pripravenosť bola neporovnateľne kvalitnejšia."

Richard Kamenský: "Je to realita. To je rozdiel v podmienkach v kluboch, v počte klubov aj na malých územiach a konkurencia, ktorá vytvára prirodzený tlak na kluby, trénerov a hráčov. Nemáme menej talentovaných hráčov a trénerov. Na druhej strane, pri porovnaní aktuálneho výberu s minulým rokom, niektoré výsledky v príprave boli slabšie, ale s dobrou prípravou v lete prišiel následne dobrý herný prejav na majstrovstvách Európy."

Najvyrovnanejší zápas odohrali naše reprezentácie proti Česku. Dievčatá prehrali o 7 bodov a chlapci o 21. Čo ukázala konfrontácia s českým basketbalom?

Tatiana Gallová: "Že je tu potenciál. Dievčatá najlepšie dodržovali to, čo sme chceli hrať - agresívnu celoplošnú obranu s rýchlym prechodom do útoku a zdieľaním lopty. Potrebujeme viac času, aby sme si osvojili princípy, ako aj rýchle čítanie výhod v herných situáciách. A potrebujeme viacej skúseností z takýchto vyrovnaných zápasov aj z ligy."

Richard Kamenský: "Oproti minulému roku, kde mal výber do 16 rokov niekoľko lídrov, teraz podobní hráči absentovali. S tým sa musíme vysporiadať a hrať kolektívnejšie. Nemáme 2-3 hráčov, čo dajú 20 a viac bodov, preto musíme hru do majstrovstiev Európy prispôsobiť. Po prvej vysokej prehre s Maďarskom bol prvý polčas s Českom vyrovnaný. Keď sme s hráčmi analyzovali, čo sa udialo v druhom polčase, resp. v poslednej štvrtine, tak sme sa zhodli, že sa chalani uspokojili, že môžeme vyhrať a začali v útoku riešiť situácie veľmi individuálne."

Aký potenciál majú hráčky a hráči z reprezentácie do 16 rokov v ďalšom období?  

Tatiana Gallová: "Potenciál je veľký. Dôležité však bude, ako sa s ním bude pracovať. Nebudem vyzdvihovať žiadnu individualitu, pretože na to je príliš skoro. Okruh hráčok, ktoré chceme ešte vyskúšať, nie je uzavretý."

Richard Kamenský: "Dovolím si s určitosťou povedať, že aj v tomto ročníku je zopár talentov. Úspech bude, keď 1-2 hráči budú mať o pár rokov takú výkonnosť, že po mládežníckych reprezentáciách budú pomáhať aj seniorskému výberu. Tiež nebudem hodnotiť konkrétne. Teší ma, že niektorí hráči, ktorí nehrali prvý či druhý zápas v rámci možností, sa vyhecovali a zahrali tak, ako sa v reprezentačnom drese má. Naopak, som aj sklamaný z výkonov skúsenejších chlapcov. Je to zdvihnutý varovný prst do ďalších období."

V čom vidíte priestor na to, aby sa náš mládežnícky reprezentačný basketbal zdokonalil?

Tatiana Gallová: "Šport je celospoločenský fenomén. Mala som možnosť trénovať v rôznych krajinách. Z porovnania poviem, že je v mnohých oblastiach veľký priestor na posun a zdokonaľovanie. Či už v otázke výberu hráčok a plánovaní dlhodobej prípravy, aby sa hráčky mohli formovať. Takisto vo vzdelávaní a kvalite mládežníckych trénerov, ich ohodnoteniu, v materiálno-technickom zabezpečení športu, ako sú haly a ich vybavenosť. Vidím malé kroky vpred a to je pozitívny signál, keďže progres je dlhodobý proces a vyžaduje si trpezlivosť, kontinuitu a integritu."

Richard Kamenský: "Skvelý krok je iniciatíva vedenia SBA s angažovaním trénera Ricka Brooksa. Hoci sa mládežnícke kempy robili aj predtým, takto sa môžu mladšie výbery stretávať častejšie, jednotnejšie nastavovať a presadzovať identitu nášho basketbalu. Najviac času trénujú hráči so svojimi trénermi v kluboch. Početnosť a následná konkurencia nám chýba. Preto je zaujímavá myšlienka spájania klubov a hráčov a vytváranie prirodzene väčšieho tlaku na hráčov a posilňovanie mentálnej stránky, s ktorom máme veľký problém. Na druhej strane, hráči by potom mali hrávať vo svojich kluboch a mať dostatočný objem hracieho času a tlaku na to, aby boli lídrami. V neposlednom rade veľmi pomáha, že viacej klubov sa zapája do medzinárodných súťaží a turnajov. V našich súťažiach stačí hrať hráčom na 60% a i tak dajú 20 bodov, netreba brániť agresívne, skôr hľadáme rôzne druhy obrán, lebo je to v mládeži ľahšia cesta k víťazstvu. Pokiaľ budú hráči nútení vykonávať všetky činnosti na hranici svojich možností, budeme na reprezentačnej úrovni vyzerať inak."

Aké sú plány v príprave reprezentačných výberov U16 v novom kalendárnom roku?

Tatiana Gallová: "S kolegami budeme pri plánovaní vychádzať z finančných možností, ktoré nám budú poskytnuté. Pokúsime sa prípravu ešte lepšie zosúladiť s mladšími výbermi, aby sme zabezpečili lepšiu kontinuitu."

Richard Kamenský: "Zatiaľ nie je dohodnuté nič konkrétne. Budeme sedieť s vedením SBA a dohodneme plán na nadchádzajúce obdobie so smerovaním k letnej príprave pred majstrovstvami Európy."