Vicemajstrovská Banská Bystrica začala s prípravou na nový ročník Niké EXZ

V hale na Štiavničkách odštartovala prípravu na sezónu 2023/2024.

Trénerka Zuzana Žirková s asistentkou Laurou van Dalen privítali na prvom tréningu sedem hráčok. Z kádra nášho A-družstva sa do prípravy zapojili od samého začiatku Lucia Striešová, Vanda Kozáková, Erika Holíková a Tamara Podhradská. Súčasťou tréningového procesu sú i juniorky Barbora Cvoligová a Simona Sliacka. S bystrickými pumami trénuje aj odchovankyňa Lucia Žilinská, ktorá sa pripravuje na novú sezónu v zámorskej univerzitnej súťaži. Okrem posíl sa pripoja neskôr aj mladé hráčky, ktoré reprezentovali Slovensko na nedávnych majstrovstvách Európy B-divízie. Ešte pred basketbalovým tréningom v hale absolvovali hráčky Slávie funkčný silový tréning v Nemciach.

„Program na tento týždeň je veľmi jednoduchý, taký naozaj rozbehový, keďže nás je momentálne šesť. Trénujeme v Nemciach a v hale. Od budúceho týždňa sa budú postupne pridávať tri-štyri kusy a potom ostatok, takže ako budú prichádzať, tak bude s kvantitou rásť aj kvalita,“ povedala na úvod prípravy trénerka Zuzana Žirková.

Slávia počas leta s mnohými zaujímavými posilami

Klub sa netají ambíciami, preto počas leta výrazne posilňoval. Jedna z opôr tímu Slávie zo striebornej sezóny 2022/2023 Žofia Hruščáková bude pôsobiť pod Urpínom aj v nasledujúcom ročníku. Podpísala zmluvu na jeden rok: „Asi nie je žiadne tajomstvo, že s trénerkou Žirkovou mám veľmi dobrý vzťah. Máme spolu ešte nedokončenú robotu. Rozhodla som sa pokračovať aj preto, že som sa v klube cítila veľmi dobre. Pracujú tu veľmi milí ľudia, s ktorými sa stretávam aj teraz, mimo sezóny. Takisto dievčatá v šatni. K tomu celému mi klub umožňuje pokračovať aj v mojej civilnej práci, hoci to cestovanie kvôli nej z Košíc do Banskej Bystrice bude náročné, ale ako som spomínala, v klube mi vychádzajú maximálne v ústrety a verím, že to spolu zvládneme.“

K nej sa pridali dve hráčky z konkurenčných Piešťanských Čajok. Natália Martišková začala s basketbalom v rodnej Nitre, z ktorej sa po odchode klubu z extraligy presunula do prvoligovej Starej Turej a následne do Piešťan, kde pôsobila až doteraz. S Čajkami získala dva extraligové tituly a Slovenský pohár. Je pravidelnou členkou reprezentačného kádra a Slovensko reprezentovala aj na nedávnych majstrovstvách Európy. „Ako to býva zvykom, môjho agenta oslovila trénerka Žirková a on ma následne oboznámil o záujme zo strany klubu. Prebehlo rokovanie, bez nejakých komplikácií, až sme prišli k záveru, že moje ďalšie pôsobisko bude Slávia Banská Bystrica. Zmena prostredia bola pre mňa potrebná, a ponuka zo Slávie prišla v ten správny čas. Zo strany klubu prejavili veľký záujem a taktiež rozhovory s trénerkou zavážili. Samozrejme, účasť v európskej súťaži bola veľkým lákadlom, ale slovenská liga má tiež stále čo ponúknuť. Navyše, ani od domova to nemám ďaleko,“ prezradila o zmene pôsobiska Natália Martišková.

Okrem nej zmenila dres aj Božica Mujović, ktorá tiež podpísala ročnú zmluvu „Hneď niekoľko dôvodov ma priviedlo k tomu, aby som si vybrala Banskú Bystricu ako svoje ďalšie pôsobisko. Minulá sezóna bola mojou prvou na Slovensku a krajina sa mi zapáčila, rovnako aj život tu. Chcela som tu ostať, ale zároveň si vyskúšať iný tím a Bystricu som si vybrala, lebo má potenciál vyhrať trofej,“ poodhalila Božica Mujović dôvody svojho rozhodnutia pridať sa k bystrickým pumám.

Ďalšou nemenej zaujímavou akvizíciou je Sabína Orozsová. Sabína Oroszová strávila ročník 2022/2023 v maďarskom UNI Györ, kde v rámci celej sezóny zaznamenala v priemere na zápas 16,8 minúty, 4,7 bodu a 3,6 doskoku. Stabilná členka reprezentačného kádra hrala v slovenskom drese aj na nedávnych majstrovstvách Európy. „Trénerka Žirková ma oslovila s návrhom návratu na Slovensko. Predstavila mi koncept, ako chcú pracovať, akú má tím víziu a predstavila moju úlohu v tíme. O Slávii som počula veľa pozitívnych vecí, tak som ponuku s radosťou prijala. Láka ma rola lídra. V zahraničí som si nikdy netrúfla byť ten vokálny líder a verím, že tu to bude vítané, že budem vedieť pomôcť tímu skúsenosťami,“ prezradila Sabína Oroszová dôvody svojho rozhodnutia prísť do Slávie.

Z posíl ešte treba spomenúť českú reprezentantku Kristýnu Brabencovú, ktorá pôsobila v minulom ročníku v Hannoveri, kde sa radovala zo zisku nemeckého pohára. „Ponuka od Slávie bola veľmi lákavá už od začiatku. Chcela som si zahrať európsku súťaž, zmeniť prostredie a Banská Bystrica sa mi pozdáva ako ideálna voľba. Páči sa mi vízia klubu a pani trénerky Žirkovej. Verím, že mi má dosť čo odovzdať z vlastných skúseností. Chcem byť hlavne prospešná pre tím a vo všetkom sa zlepšovať. Verím, že s tímom môžeme prekvapiť a vyhrať viac ako sa od nás bude očakávať. Ako každý športovec, ani ja nemám rada prehry, takže fanúšikovia môžu odo mňa očakávať, že vždy urobím maximum pre tím a pozitívny výsledok,“ vyjadrila sa po podpise zmluvy s naším klubom Kristýna Brabencová.

Z minulosezónnej zostavy pokračuje Vanda Kozáková, Carlota Sofia da Cruz, Tamara Podhradská, Lucia Striešová, Nina Janštová, Erika Holíková a Simona Neuschlová. Ďalšími novými tvárami je Liana Užovičová, Snežana Bogićević a ex-hráčka Ružomberka Patricia Bura.