Ženská basketbalová mapa sa rozrástla o Trenčín, Ďorďai: Robíme so srdcom a basketbal sem patrí

Pre BK AS Trenčín to bude historická premiéra v Niké extralige žien. Nováčik v najvyššej súťaži vyvinul iniciatívu a po jednohlasnom súhlase dá svojim hráčkam možnosť konfrontovať sa s tými najlepšími na Slovensku. Viac o prihlásení klubu a jeho cieľoch, nám v rozhovore prezradil manažér a zároveň tréner Richard Ďorďai.

V podstate stále nováčik na slovenskej basketbalovej scéne vznikol v decembri 2019 a za ten čas urazil veľkú cestu. Aktuálne má BK AS Trenčín 10 družstiev, ktoré dostali prednedávnom novú motiváciu. Klub totiž rozšíril pole účastníkov Niké EXZ. „Sám seba sa veľakrát pýtam, čo sa to udialo, keďže pred 4 rokmi, sme ešte netušili, že bude nejaký basketbal v Trenčíne a teraz dokonca extraligový. Aj pre nás je to také prekvapenie v dobrom slova zmysle. Priznám sa, že to nezostáva našim hlavným cieľom, pretože primárne chceme vychovávať talenty. Keďže je to v našich možnostiach, chceme sprostredkovať výborným študentom a hráčom štúdium a hranie basketbalu v Amerike. Ale to ide ruka v ruke s najvyššími súťažami u nás. Extraliga nám ponúka priestor pre mladé hráčky, aby sa ukázali. Toto všetko nám dáva zmysel, pretože náš klub je hlavne mládežnícky a podľa toho bude aj družstvo vyzerať. Keď zostalo v Niké EXZ jedno voľné miesto, tak sme neváhali a vzhľadom na našu klubovú mentalitu, tak sme sa rozhodli ísť jednoznačne do toho,“ povedal na úvod Ďorďai.

Pôvodné informácie hovorili o znížení počtu účastníkov najvyššej ženskej súťaže, na čo prišla trenčianska iniciatíva. K nej bol ale potrebný jednohlasný súhlas všetkých účastníkov prihlásených do ročníka 2023/2024 a tiež kladné stanovisko SBA. Všetky tieto kroky prebehli hladko a tak nič nebránilo zaradeniu BK AS Trenčín do Niké EXZ. „Mali sme pred tým veľký rešpekt, pretože sme nevedeli, ako nás samotné kluby a SBA vnímajú. Predsa len, fungujeme na slovenskej basketbalovej mape veľmi krátko. Veľmi nás potešili podporné slová, sú pre nás veľkou motiváciou do ďalšej roboty. Verím, že ich nesklameme a ukážeme, že v Trenčíne to robíme so srdcom a basketbal sem jednoduchopatrí. Chcem prejaviť všetkým veľkú vďaku za podporu,“ uviedol klubový funkcionár.

Pre Trenčín to bude premiéra v najvyššej súťaži a otvára sa ňou ďalší priestor na rozvoj klubu, s čím Ďorďai súhlasí:„Samotná účasť má pre nás dva dôležité aspekty. Chceme, aby dievčatá mali motiváciu do budúcna, že aj ony môžu byť tie, ktoré v budúcnosti nastúpia za náš klub. Odmena je správnym slovom, keďže niektoré hráčky pred pár rokmi alebo mesiacmi ani neverili, že by si mohli vyskúšať našu najvyššiu súťaž. Sme vďační športovej škole v Trenčíne, pretože tretím rokom nám umožňuje trénovať talenty, čo dotvára mozaiku konceptu a práce v našom klube. Sme tiež veľmi radi a vďačíme za podporu od mesta, ktorý je pre nás veľmi dôležitým partnerom. Je to naozaj silný moment pre celý Trenčín. Verím, že mu budeme vedieť prostredníctvom basketbalu robiť dobrú reklamu. Dúfam, že si fanúšikov získame na našu stranu a taktiež pevne veríme, že nás nielen doma, ale aj vonku prídu podporiť v čo najväčšej miere. Budeme im za to veľmi vďační.“

Okrem iného štatutár klubu prezradil, ako sa podarilo začleniť pod značku AS Trenčín (združujúca mnohé športy) a ako funguje ich skladanie rozpočtu: „AS Trenčín nám na začiatok dal značku a kredit, za čo sme vďační. Máme však vlastnú cestu, vlastnú filozofiu a vlastné financovanie. Nám sa tento koncept páčil, aj z tohto dôvodu sme sa s ľuďmi v klube rozhodli ísť touto cestou. Určitá časť financovania pochádza z príspevkov rodičov. Výrazným partnerom je mesto Trenčín z pohľadu využívania priestorov športovej haly a dotácií. Samozrejme, opomenúť sa nedajú ani ostatní partneri, vďaka ktorým sme pripravení naďalej financovať klub.“

Jednou z najdôležitejších otázok, ktorá basketbalovú verejnosť zaujíma je, s akým kádrom pôjdu Trenčianky do Niké EXZ. „Kostra družstva nám zostala z predošlej sezóny, keď si kategória 'U23' odkrútila ročník. Myslíme si, že družstvo je zaujímavé. Bude ešte mierne doplnené a možno si pripravíme ešte aj nejaké to prekvapenie (úsmev). Chceme si stáť za tým, že budeme pracovať s mládežou a tak bude aj toto družstvo poskladané. Posily sme nehľadali, pretože nám vznikla silná skupina hráčok, ktoré už v klube zopár rokov trénujú a hrajú. Máme k dispozícii takmer 30 basketbalistiek. Tým, že vytvárame aj družstvo do 23 rokov, tak ešte viac sa nám otvárajú možnosti. Máme niektoré hráčky, ktoré sú vekovo len kadetkami, takže potrebujú čas a priestor na zdokonalenie a zisk skúseností,“ prezradil Ďorďai. 

Známe je už však zloženie realizačného tímu, družstvo povedie trénerská dvojica Richard Ďorďai st. a Richard Ďorďai ml. Asistentom im bude Jaroslav Vida. „Toto bude možno pre mnohých trošku prekvapenie, pretože trénerský tím je zložený z viacerých mien. Asistovať mi bude môj syn, v klube je od jeho začiatkov a myslím si, že z neho rastie celkom zaujímavý tréner. Je síce ešte hráčom aj našej U23, ale do budúcna má vlohy na túto činnosť. Veľkou pomocou bude Majka Felixová, ktorá pracuje v klubových štruktúrach už dlhšiu dobu a klub dokonale pozná. Asistentom bude tiež Jaroslav Vida, spoluzakladateľ klubu. Plne si uvedomujeme, že skúsenosti asi nebudú našou doménou, ale ide nám o správnu tímovú chémiu. So synom máme na starosti kategóriu 'U23', takže v tomto smere to bude jednoduchšie,“ objasnil hlavný tréner Trenčína zloženie realizačného tímu. 

Domovským stánkom klubu zostáva Športová hala na Sihoti, v ktorej BK AS Trenčín hral spoločnú súťaž mladých žien "U23" a juniorky, obsadil v nej 8. miesto. Čo sa týka ambícií a cieľov, tak tie sú pre mnohých možno prekvapením: Stretli sme sa s pozitívnym ohlasom medzi širokou verejnosťou. Potešili by sme, keby prišlo čo najviac divákov. Ak nájdeme v hľadisku, čo i len jedno dieťa, ktoré sa vďaka tomu, že sa príde pozrieť na basketbal, prihlási k nám, tak sa naša misia postupne napĺňa. Čas ukáže, ako to výsledkovo dopadne. Chceme si vyskúšať, aké to bude, byť vzorným reprezentantom mesta. Verím, že sa to všetko spojí do toho, že budeme baviť divákov a bude čo najväčšia fanúšikovská základňa.“

Nováčik Niké EXZ sa 30. septembra v úvodnom kole predstaví na palubovke minuloročného nováčika CBK Košice, prvé domáce stretnutie odohrá 4. októbra proti Šamorínu.