Piešťanské Čajky prehrali v Istanbule

Istanbul 14. decembra (TASR) – Basketbalistkám Piešťanských Čajok nevyšlo záverečné vystúpenie v C-skupine Európskeho pohára (Eurocup). V priamom súboji o druhé miesto prehrali na palubovke tureckého Galatasaray Cagdas Factoring Istanbul 55:79.

V skupine obsadil slovenský zástupca tretie miesto s bilanciou troch výhier a troch prehier. O jeho postupe do play off z tejto priečky sa definitívne rozhodne vo štvrtkových zápasoch. Z každej konferencie Eurocupu idú do play off po 4 najlepšie tímy z tretích miest.

Európsky pohár – C-skupina:

Galatasaray Cagdas Factoring Istanbul – Piešťanské Čajky 79:55 (31:26)

Najviac bodov – Galatasaray: Stevensová 25, McGowanová 20, Yildizhanová 13 - zostava a body – Piešťany: Mujovičová 17, Andělová 14, Jurčenková 9, Jamesová 7, Mandičová 5 (Rusiňáková 3, Martišková, Moravčíková a Taušová 0). TH: 13/9 – 10/6, Fauly: 12 - 20, Trojky: 4 - 5, Štvrtiny: 16:14, 15:12, 26:12, 22:17, Rozhodovali: Ferevski (Sev. Mac.), Dragojevičová (Č. Hora), Stasiev (Mol.).

Postupový duel o druhé miesto v C-skupine nebol v úvode nejakým bodovým festivalom. V 3. minúte svietilo na tabuli skóre 2:2, ale postupom času tempo gradovalo. Lepšie tento scenár vyhovoval Piešťanom, od dobrej defenzívy a zodpovedného doskakovania sa odrazil k efektivite v útoku, kde sa mohol oprieť najmä o produkciu Božice Mujovičovej. Čiernohorská rozohrávačka pomáhala k udržiavaniu vedenia, ale Galatasaray začal čoraz viac a úspešne tlačiť. Ukázalo sa to v koncovke prvej časti, keď otočil na 16:14 zo svojho pohľadu. V druhej štvrtine inkasovali Piešťany 6 bodov v rade a takmer 4 minúty sa nedokázali strelecky presadiť. Galatasaray zatiaľ odskočil na dvojciferný rozdiel, ale následne prišlo zlepšenie na oboch stranách palubovky. To sa premietlo najmä v koncovke, keď sa slovenskému zástupcovi podarilo stiahnuť na polčasových 26:31.

Piešťany to po prestávke nezabalili z pohľadu boja o postup, ale Galatasaray mal totožné plány. V tretej štvrtine nepripúšťali Turci žiadne ďalšie zaváhanie a keď nadobudli dvojciferný náskok, tak si ho v ďalšom priebehu bezpečne strážili a navyšovali ho. Rozhodujúci úder prišiel súčasne s klaksónom na záver tretej štvrtiny, domáca Pulverová upravila na 57:38. V záverečnej štvrtine tak mali Čajky jediný cieľ – čo najvýraznejšie okresať manko na Galatasaray. Chvíľami sa to darilo, ale prehre sa im už zabrániť nepodarilo. Turecký tím zvládol postupovú bitku bez výraznejších problémov, Piešťany tak musia čakať na vývoj v ďalších skupinách.