Cieľom je zanechať lepší dojem

Vo štvrtok utrpeli basketbalisti Slovenska taký debakel ako už dávno nie. Ak nemajú pohorieť aj v nedeľu, vo svojom záverečnom vystúpení v európskej kvalifikácii MS 2023, musia si z vysokej prehry s Belgickom (59:102) vziať ponaučenie, hodiť ju za hlavu a dôkladne sa pripraviť na výber Lotyšska, ktorý je už istým víťazom A-skupiny.

V Mons prežila slovenská reprezentácia, pre početné zranenia a zdravotné problémy hrajúca v improvizovanej zostave, hororový úvod, po ktorom v závere prvej štvrtiny prehrávala 2:20. Po dvadsiatich minútach hry odchádzala na prestávku s 27-bodovým mankom (29:56), ktoré po zmene strán rýchlo prekonalo tridsaťbodovú hodnotu a v záverečnej štvrtine narástlo až na priepastných 46 bodov. To bolo v 32. minúte za stavu 44:90. Ktovie, na akú hodnotu by narástlo, ak by Belgičania v závere mierne nepoľavili... Aj tak zvíťazili 102:59.

Potvrdili sa obavy, akým veľkým problémom môže byť neúčasť zraneného Vladimíra Brodzianskeho. Bez neho Slováci pod košom nevymysleli takmer nič. Z krátkych a stredných vzdialeností skúsili len 17 pokusov, čo je žalostne málo. Kôš ostreľovali spoza trojkového oblúka, ale často išlo o nepripravené pokusy, čo na nejakú trojkovú kanonádu nevydalo. Problémy mal náš výber aj na útočnom i obrannom doskoku, dopúšťal sa strát, často zbytočných, ťažšie sa vyrovnával s dôrazom domácich a naopak, v obrane nebol dostatočne dôsledný a agresívny. Ťažko, veľmi ťažko, sa hľadajú pozitíva, hoci napríklad 15 bodov Davida Abrhám sa určite oplatí spomenúť. Ani on ale netajil sklamanie: „Bol to pre nás veľmi ťažký zápas. Vyrukovali na nás so silnou, agresívnou obranou. Boli sme nepripravení, preto premenili mnoho striel. A nehrali sme našu obranu. Skolabovali sme, preto je výsledok taký aký je.“

Nespokojnosť neskrýval ani tréner Oleg Meleščenko: „Gratulujem Belgicku. Ukázalo nám, ako musíme pracovať na našej budúcnosti. Na jednej strane je to výborná skúsenosť, ale z iného pohľadu to bola tvrdá lekcia. Práve teraz nie sme pripravení hrať na tejto úrovni, pretože hrať musíme po celých štyridsať minút a nie jednu či dve štvrtiny. Vravím, je to pre nás skúsenosť. Musíme sa snažiť odovzdať naše maximum v ďalších stretnutiach.“ Pripomíname, že to najbližšie je na programe už zajtra v Leviciach. Ďalšie „ostré“ súboje odohrá naša reprezentácia zrejme už v druhej polovici augusta. Keďže predvčerom definitívne stratila možnosť prebojovať sa do poslednej fázy kvalifikácie MS 2023, čaká ju druhá fáza predkvalifikácie ME 2025.

Ako sme naznačili v úvode, Slováci sa nemôžu príliš umárať myšlienkami na debakel z Mons, pretože zajtra od 18.00 si v Leviciach zmerajú sily s Lotyšskom. V Pobaltí vlani na jeseň zanechali dobrý dojem, keď ešte v záverečnej štvrtine trápili favorita a napokon mu podľahli 74:82. Teraz však budú čeliť azda ešte silnejšej zostave, ktorú vystužil aj Davis Bertans pôsobiaci v tíme NBA Dallas Mavericks. Nálada v slovenskom tíme je podľa našich správ taká, že všetci sa chcú rozlúčiť podstatne lepším výkonom. Na pozápasovej tlačovej konferencii dostal kouč Meleščenko otázku, či proti lídrovi A-skupiny ešte bude mať jeho partia motiváciu skúsiť zabojovať o prvé víťazstvo. Bez váhania odvetil: „Tak ako každý zápas, aj tento chceme vyhrať, ale uvidíme, čo sa prihodí. Je však iba jediná cesta: postaviť tím, bojovať v každom jednom stretnutí, a to po celý čas. To je prvá vec, ktorej sa musíme držať. Druhou je náš plán. Bez ohľadu na to, čo sa deje na palubovke, musíme robiť to, čo máme vopred nachystané. Predovšetkým ale musíme byť pripravení hrať dobrú obranu, hrať rýchlo... Sme ako študenti, stále sa učíme.“

FAKTY Z MONS

BELGICKO – SLOVENSKO 102:59

(25:7, 56:29, 83:41)

l BELGICKO: Obasohan 18, De Zeeuw 12, Vanwijn 11, Bako 10, Lecomte 5 (Libert 15, Serron 7, Schwartz 7, Salumu 7, Rogiers 4, Tumba 4, Vanderhaegen 2). Tréner: D. Gjergja.

l SLOVENSKO: Abrhám 15, Doležaj 14, Hlivák 2, Krajčovič 3, Pavelka 1 (Bachan 12, Majerčák 8, Bojanovský 4, Bolek 0, Novák 0). Tréner: O. Meleščenko.

l TH: 8/6 – 12/10. FAULY: 17 – 18. TROJKY: 28/14 – 34/11. ROZHODCOVIA: Krejič (Slovin.), Vojinovič (Č. Hora), Horozov (Bul.). ŠTVRTINY: 25:7, 31:22, 27:12, 19:18.

(as)

A-SKUPINA

l ŠTVRTOK 30. JÚNA: Lotyšsko – Srbsko 66:59 (25:31), Belgicko – SLOVENSKO 102:59 (56:29).